Polska to rzepakowe eldorado
Tłocznie oleju zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju w 2016 roku przerobiły łącznie 2,46 mln ton nasion rzepaku, co oznacza, że był to drugi pod tym względem wynik w całej historii PSPO.
Jedynie w 2015 roku przerób był jeszcze wyższy, co było możliwe wówczas ze względu na bardzo udane, również rekordowe (3,2 mln ton wg GUS) zbiory nasion rzepaku w 2014 roku - informuje organizacja.
Nowe odmiany rzepaku ozimego i jarego
Tendencja ta została jednak wręcz odwrócona w drugiej połowie 2016 roku, kiedy to przerobiono 1 360 tys. ton nasion wobec 1 319 tys. ton pomiędzy lipcem a grudniem 2015 roku (+3 proc.) i 1 303 tys. ton 2014 roku (+4 proc.).
Powyższe dane wskazują, że wzrósł udział krajowych tłoczni oleju w zagospodarowaniu rzepaku zbieranego przez polskich rolników.
Polskie białko z rzepaku może zawojować świat
Analogicznie do danych przerobowych druga połowa roku okazała się bardziej efektywna, kiedy to członkowie PSPO wytworzyli 577 tys. ton oleju surowego, a więc nieznacznie więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku (573 tys. ton.). W porównaniu do całego 2015 roku zanotowano z kolei niewielki, bo o 29 tys. ton, spadek produkcji oleju rafinowanego.
- Wyniki produkcyjne członków PSPO za 2016 rok, w szczególności jeśli nałożymy na nie dane wskazujące na istotny spadek eksportu nasion rzepaku z Polski, jednoznacznie pokazuje na coraz silniejszą korelację polskich producentów rolnych z krajowymi tłoczniami oleju - mówi Mariusz Szeliga, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
PSPO: polska śruta rzepakowa nie jest wykorzystywana
- Przerób rzepaku i produkcja oleju w Polsce to ważna część krajowego przemysłu rolno-spożywczego. Znaczny, większościowy wręcz udział produkcji oleju surowego trafia do branży biopaliw, o czym warto szczególnie pamiętać przy okazji rozpoczynających się właśnie ponownie w Ministerstwie Energii prac związanych z nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych - podkreśla Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Rzuć okiem na ranking odmian rzepaku ozimego PSPO
- Wobec stabilnego popytu na olej rzepakowy na cele spożywcze znaczenie sektora biodiesla nie jest przypadkowe. Jako PSPO podejmujemy oczywiście działania ukierunkowane na promowanie wśród konsumentów tego najzdrowszego wśród olejów roślinnych produktu, który dodatkowo powinien być ceniony z uwagi na fakt, że pochodzi z polskich pól - mówi Zbigniew Klesyk, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.