Polska ma być eksportowym tygrysem. Celujemy w Afrykę i Azję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2016,12:00 Aktualizacja: 03-04-2016,19:55
A A A

Zależy nam, żeby udział polskiego eksportu w krajach azjatyckich i afrykańskich zwiększał się; nasze zagraniczne placówek - wydziały promocji handlu i dystrybucji (WPHI) - mogą działać lepiej. Zreformujemy je - mówi PAP wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

- WPHI są bardzo ważnym elementem promocji eksportu i inwestycji. Te jednostki mają co do zasady zbierać informacje o kulturze biznesowej i pomagać nawiązywać kontakty biznesowe. Myślę, że można sporo poprawić w ich funkcjonowaniu - podkreślił wiceminister.

Saszetka Eten, owoce, warzywa, sadownictwo, eksport, Wietnam, produkcja

50 dni transportu polskich jabłek do Wietnamu i sukces

Po blisko dwóch miesiącach transportu morskiego i lądowego dotarła do Wietnamu dostawa jabłek odmiany Mutsu wyprodukowanych w jednym z gospodarstw sadowniczych koło Radomia. Na czas transportu owoce zostały zabezpieczone saszetkami...
- Mamy pomysł systemowej reformy, czy też zmiany sposobu oceny ich skuteczności i efektywność. One muszą działać w takim łańcuchu organizacyjnym - ściśle współpracować z nowo powstałą agencja wpierania eksportu i inwestycji - dodał.

Według wiceszefa MR resort chce wzmocnić WPHI kadrowo. - Dziś problemem są niedobory kadrowe, ale także brakuje WPHI w wielu bardzo ważnych krajach na świecie, jak np. Wietnam, Iran czy Meksyk - zaznaczył.

- Zależy nam na tym, żeby udział eksportu w krajach azjatyckich i afrykańskich zwiększał się. Musimy to nasze zaangażowanie instytucjonalne przesuwać na region Azji i Afryki. To będziemy robić - powiedział wiceminister.

Według niego rok 2016 przyniesie sporo zmian jeśli chodzi o sposób funkcjonowania i strukturę WPHI.

eksport,żywność,lubuskie,agrobiznes,handel,biznes,eksporterzy

Europejski rynek robi się za ciasny. Czas na nowe kierunki eksportowe

Eksporterzy z województwa lubuskiego za najbardziej perspektywiczny rynek dla swojej działalności uważają Unię Europejską. Duże nadzieje wiążą również z krajami Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Afryką. Regionalni przedsiębiorcy są...
Domagalski-Łabędzki podkreślił, że obecnie w Polsce działa zbyt wiele instytucji zajmujących się programami wsparcia eksportu i inwestycji, a zamierzeniem resortu jest scentralizowanie tego systemu.

- Za dużo środków przeznaczamy na administrację, a chcemy więcej przeznaczać na działania operacyjne - powiedział. Dodał, że do końca półrocza do parlamentu ma być skierowany projekt "ustawy o systemie promocji". Tę ustawa ma być m.in. powołana nowa agencja wsparcia eksportu.

- Nie traktujmy tej agencji jako rzeczy najważniejszej. Oczywiście ona będzie ważnym, ale nie jednym elementem. Chcemy zmienić cały system i filozofię działania administracji publicznej. Ważne też będzie funkcjonowanie WPHI, właściwe ukształtowanie współpracy z regionami, m.in. izbami gospodarczymi - zaznaczył.

Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) to zagraniczne placówki działające w ramach polskich ambasad i konsulatów, których zadaniem jest wspieranie polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych.

Tak polscy producenci promowali swoje wyroby podczas targów Djazagro w Algierze.

Polska ma szansę podwoić eksport żywności. Kierunek Afryka i Chiny

Algieria zainteresowana jest współpracą w zakresie wymiany towarowej, nasiennictwa, hodowli, genetyki, systemów magazynowania oraz przetwórstwa. W Chinach rośnie z kolei zainteresowanie polską żywnością. Afryka Północna...
Chodzi m.in. o udzielanie informacji na temat możliwości nawiązania i prowadzenia współpracy handlowej lub inwestycyjnej, ochronę interesów polskich przedsiębiorców w kontaktach z administracją i podmiotami gospodarczymi, udostępnianie baz danych importerów, potencjalnych inwestorów i eksporterów oraz udzielanie informacji o warunkach podejmowania działalności gospodarczej, wymagań formalnych, procedur, instytucje, podatków itp.

W grudniu 2015 r. wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wzorując się na najlepszych przykładach światowych rząd zamierza powoła silną agencję wspierania eksportu oraz agencję rozwoju, aby ruszyły inwestycje rozwojowe.

Agencje mają łączyć obecne cele PAIiIZ (Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych), BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), PIR (Polskie Inwestycje Rozwojowe), PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) i ARP (Agencja Rozwoju Przemysłu).

- Dziś przy eksporcie pomaga troszeczkę PAIiIZ, trochę KUKE i trochę BGK. (...) Nijak to się ma do prawdziwych agencji wspierania eksportu, które mają Niemcy, Szwedzi, Duńczycy, nie mówiąc o Korei Płd., która jest w tym mistrzem. Wzorując się na najlepszych, chcemy zbudować silną agencję wspierania eksportu - powiedział wtedy Morawiecki.

Poleć
Udostępnij