PFPŻ: niewejście sklepów do systemu kaucyjnego może oznaczać spadek ich obrotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2024,8:15 Aktualizacja: 25-06-2024,8:20
A A A

Niewejście małych sklepów do systemu kaucyjnego może oznaczać nawet 20-procentowy spadek ich obrotów - ocenia wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców (PFPŻ). Według niego system trzeba zbudować tak, aby ułatwić przystąpienie także małym i średnim sklepom.

"Wszędzie, gdzie system kaucyjny wszedł (...) było dokładnie widać, że jeżeli małe sklepy nie wchodzą w system, to tracą obroty (...). Taki spadek obrotu, przy złych prognozach, (...) może być nawet rzędu 20 proc. To jest dużo dla małych sklepów" - powiedział w poniedziałek wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców (PFPŻ) Andrzej Gantner na konferencji prasowej dotyczącej planowanego systemu kaucyjnego. Przypomniał, że "teoretycznie małe sklepy nie mają obowiązku być w systemie (kaucyjnym - PAP)", a mają go jedynie sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych.

Podkreślił też, że zebrane w ramach systemu kaucyjnego odpady to nie bezwartościowe śmieci, bo każda butelka ma konkretną wartość. "Sklep musi również o to zadbać, żeby ona została odebrana w systemie (...) Nie można spowodować, żeby nagle małe sklepy (...) musiały stawiać jakieś potężne magazyny na zapleczu, żeby trzymać zebrane opakowania (...) Ta logistyka zwrotna wydaje się małą rzeczą, ale bardzo ważną" - dodał Gantner.

kaucje, system kaucyjny, opakowania po mleku, butelki po mleku

Sowińska: zdecydowaliśmy o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię...

"To, co my mówimy jako branża napojowa, to że system trzeba tak tworzyć i ustawa musi być tak pozmieniana, żebyśmy mogli zaopiekować się wszystkimi rodzajami sklepów ze szczególną uwagą również na małe i średnie sklepy" - powiedział również Gantner.

Wiceprezes PFPŻ przedstawił również kilka postulatów, o których uwzględnienie branża apeluje. Chodzi tu m.in. o zapewnienie okresu przejściowego dla opakowań bez oznakowania systemem kaucyjnym oraz precyzyjne określenie prawa własności odpadów opakowaniowych. "Teoretycznie w ustawie mamy określenie, że operator, podmiot reprezentujący jest właścicielem tych odpadów, które sam zebrał. Brakuje jednego zdania więcej - tj., że jest właścicielem odpadów, które sam zebrał, a należących do jego klientów" - wyjaśnił.

Wśród postulatów znalazła się również m.in. kwestia umożliwienia przeznaczenia kaucji za niezwrócone butelki szklane wielokrotnego użytku na zakup nowych butelek, niewliczanie kaucji do podstawy opodatkowania VAT lub zwolnienie odpadów zebranych selektywnie z opłat za zanieczyszczanie terenów publicznych.

"Organizacje reprezentujące branżę napojową oraz działające na rzecz środowiska wspólnie podkreślają konieczność wprowadzenia systemu kaucyjnego do realizacji celów gospodarki obiegu zamkniętego opakowań po napojach, wypełnienia obowiązków nałożonych na producentów napojów oraz apelują o przyjęcie kluczowych poprawek legislacyjnych mających na celu zapewnienie szczelności i efektywnego działania ogólnopolskiego systemu" - napisano z kolei w opublikowanym w poniedziałek komunikacie PFPŻ. Podkreślono, że polski system kaucyjny będzie "drugim największym dotychczas w Europie".

producenci żywności, pfpż, system kaucyjny, kaucje

Producenci żywności: nierealne jest, by system kaucyjny wszedł w życie w 2025 r.

W październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał system kaucyjny dla opakowań, w związku z tym nierealne jest, by wszedł w życie w 2025 r. - ocenił we wtorek podczas obrad sejmowej podkomisji wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności...

W połowie czerwca br. resort klimatu poinformował o decyzji wyłączenia z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych. "Wynikiem tych konsultacji (ws. nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi - PAP) było m.in. przyjęcie bardzo ważnego postulatu branży mleczarskiej. Zdecydowaliśmy się - po uwzględnieniu tych wszystkich uwag ze strony wytwórców, operatorów, sklepów, ale również samorządów - o tym, aby jednak opakowania po mleku i produktach mlecznych wyłączyć z systemu kaucyjnego" - powiedziała wiceminister.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich