Ożywienie w eksporcie na rynku wołowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2015,10:55 Aktualizacja: 08-05-2015,11:52
A A A

W styczniu i lutym sprzedaż nieprzetworzonego mięsa wołowego z Polski poszła w górę o prawie 12 procent do 47,9 tysiąca ton.

Tak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, na które powołują się analitycy BGŻ. Wzrost wysyłek wynikał przede wszystkim ze zwiększenia przez rok o 17 proc. (do 38,4 tys. ton) eksportu mięsa świeżego lub schłodzonego. Odwrotnie było z mięsa mrożonym, którego sprzedaż w pierwszych dwóch miesiącach br. spadła o 4,1 proc. do 9.5 tys. ton.

Lepsza sytuacja na rynku wołowiny wynika w dużej mierze ze wznowienia uboju rytualnego. Możliwość produkcji mięsa halal oraz koszernego ponownie otworzyła zagraniczne rynki zbytu dla polskich producentów.

Nadal jednak głównym odbiorcą wołowiny świeżej, bądź chłodzonej są Włochy (32 proc. udział w eksporcie), a następnie Niemcy (18 proc.), Holandia (12 proc.) i Hiszpania (8 proc.). 70 proc. wysyłek trafia zatem do tych czterech krajów.

Ożywienie w eksporcie wpłynęło na wzrost cen żywca w kraju. W tygodniu 20-26 kwietnia w zakładach monitorowanych przez resort rolnictwa za kilogram płacono przeciętnie 6,09 zł, czyli o 3,5 proc. więcej niż 7 dni wcześniej.

To co prawda mniej niż w połowie lutego (maksymalna stawka wynosiła 6,24 zł/kg), ale po niewielkich obniżkach w marcu, od początku kwietnia ceny wołowiny ponownie idą w górę. Podobnie jest na rynku UE.

Poleć
Udostępnij