Nadprodukcja hamuje wzrost cen zbóż. Ale rolnicy mogą spać spokojnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2016,13:35 Aktualizacja: 06-09-2016,14:09
A A A

Spodziewane wysokie zbiory na świecie i ambicje największych światowych producentów, którzy celują w rekordowe wyniki nie sprzyjają podwyżkom cen zbóż w Polsce i na świecie. Poważniejszych spadków stawek nie należy się jednak spodziewać.

- W tym sezonie będziemy mieli kontynuację nadpodaży na rynkach zbóż i to w zasadzie wszystkich gatunków. Może trochę słabiej wygląda sytuacja w przypadku kukurydzy, ale raczej będzie to kontynuacja. Według ostatnich prognoz światowe zbiory zbóż będą znowu rekordowe - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Kalicki, kierownik Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.  

jakość ziarna, ziarno, zboża, żniwa

Jakość zbóż jest zróżnicowana. Najgorzej jest z żytem

Jakość dotychczas zebranego ziarna w Polsce jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na...

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) - w związku z kończącymi się żniwami zbóż podstawowych na półkuli północnej - uaktualniła prognozy. Globalne zbiory bez ryżu w sezonie 2016/17 wyniosą 2068,9 mln ton, czyli o 22,9 mln ton więcej niż szacowano w lipcu.

Światowa produkcja pszenicy przewidywana jest na 743,2 mln ton, czyli o 6,8 mln ton więcej niż przed rokiem. Z kolei globalne zbiory kukurydzy prognozowane są na 1029,9 mln ton (+61,4 mln ton).

- Utrzymująca się nadpodaż to efekt wzrostu produkcji, jaki nastąpił kilka lat temu. Jedną z przyczyn jest skok cen zbóż z lat 2007-2009, związany z załamaniem na rynkach finansowych. Ceny nie wróciły do poziomu sprzed tej hossy. To rozkręca opłacalność rynku - mówi Andrzej Kalicki.

Drugim elementem nakręcającym produkcję jest zwiększony popyt ze strony sektora biopaliw. - Ten segment nie rozwija się tak szybko jak niektórzy przewidywali, ale jest bardzo mocny, zwłaszcza na rynku amerykańskim, gdzie spora część produkcji kukurydzy jest przeznaczana na te paliwa - wyjaśnia ekspert.
zboża, korzenie, trawy, naukowcy, USA, zwiększenie odporności upraw na niedobór wody, Stanford University

Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę

Rośliny z rodziny traw - w tym także zboża - drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo "PNAS". Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają...

Dobre zbiory prognozowane są u większości głównych eksporterów zbóż. Rekordowego sezonu spodziewają się Rosjanie. Lipcowe prognozy mówiły o produkcji na poziomie 113-116 ton, w tym 70-71 ton pszenicy miękkiej. Wysoka podaż może nakręcać konkurencję na rynku, co oznacza presję na spadek cen.

- Ceny zbóż w Polsce i na świecie powinny być raczej zbliżone do obecnych, być może z niewielką tendencją spadkową. Będzie temu sprzyjała podaż, natomiast hamująco będzie na nią wpływało to, że po kilku latach systematycznego spadku stawek i tendencji zniżkowych na światowym rynku żywności, widzimy w tym roku tendencję do odbijania się od dna - mówi na koniec Kalicki.

Ceny żywności na świecie - zgodnie z indeksem FAO - w ubiegłym roku spadły o 19 proc., a w styczniu były najniższe od 7 lat. W tym roku zaczyna się to zmieniać i dla przykładu w czerwcu stawki odnotowały największy miesięczny wzrost od 4 lat. Eksperci prognozują jednak stabilizację na rynku.

Poleć
Udostępnij