Mamy najnowsze prognozy zbiorów zbóż. Ziarna będzie trochę więcej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
25-07-2016,8:30 Aktualizacja: 25-07-2016,10:54
A A A

Tegoroczne zbiory zbóż w Unii Europejskiej mają wynieść 310,7 mln ton. To o 0,4 proc. więcej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem - informują eksperci z niezależnej firmy analitycznej Strategie Grains.

Eksperci z Francji skorygowali w dół wcześniejsze prognozy produkcji pszenicy miękkiej - o 1,2 mln ton do 145,5 mln ton uwzględniając przede wszystkim niekorzystne warunki pogodowe panujące we Francji - informuje FAMMU/FAPA.

zboża, korzenie, trawy, naukowcy, USA, zwiększenie odporności upraw na niedobór wody, Stanford University

Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę

Rośliny z rodziny traw - w tym także zboża - drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo "PNAS". Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają...

Obniżono też (łącznie o 2,7 mln ton) prognozy dla Francji, Skandynawii, Hiszpanii, krajów Beneluksu i Polski. Te negatywne korekty zostały częściowo zrekompensowane przez podwyższenie prognoz dla Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Włoch oraz Grecji - razem o 1,5 mln ton.

Obecne prognozy produkcji pszenicy miękkiej są zatem o 4 mln ton niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Eksperci obawiają się ponadto o jakość ziarna z tegorocznej produkcji - zwłaszcza we Francji. SG obniżyła też o 0,9 mln ton wcześniejsze szacunki unijnego eksportu tego zboża w bieżącym sezonie do 29 mln ton.

Niewielkich korekt dokonano również w przypadku jęczmienia - przewidywana produkcja poleciała w dół o 0,6 mln ton do 62,1 mln ton. To efekt spodziewanych gorszych plonów i zbiorów we Francji, Czechach i Wielkiej Brytanii, zrekompensowanych częściowo oczekiwanymi lepszymi wynikami dla Węgier, Polski, Hiszpanii, Włoszech, Bułgarii i Rumunii.

Obniżono nieznacznie również prognozę dla kukurydzy - o 0,5 mln ton do 61,7 mln ton z powodu oczekiwanych spadków plonowania we Francji oraz mniejszego areału upraw w Grecji, Włoszech, Portugalii i Czechach.

Poleć
Udostępnij