Grudniowe ceny żywności mogą być wyższe 1-2 proc.
Ceny detaliczne żywności w grudniu mogą być o 1-2 proc. wyższe niż przed rokiem, jak przewidują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. We wrześniu br. po wielu miesiącach spadków żywność podrożała o 0,6 proc.
Do wzrostu cen produktów rolno-spożywczych we wrześniu przyczyniła się susza i mniejsze zbiory większości surowców roślinnych. "W czwartym kwartale ceny żywności powinny wzrosnąć nie tylko pod wpływem zmian sezonowych, ale również poprawiającej się sytuacji dochodowej konsumentów oraz sytuacji na rynku pracy" - napisano w comiesięcznym raporcie IERiGŻ.
We wrześniu najbardziej podrożały warzywa (o 6,6 proc.) i cukier (o 4,2 proc.). W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku średni poziom cen żywności i napojów bezalkoholowych był o 2,2 proc. niższy, w tym żywności o 2,4 proc. niższy niż w okresie styczeń – wrzesień 2014 r. - zauważają autorzy raportu.
Utrzymująca się deflacja, pozytywne tendencje na rynku pracy i poprawa sytuacji dochodowej ludności sprzyjały wzrostowi konsumpcji. W okresie I-IX br. sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych była o 4,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Według metodologii Eurostat-u, we wrześniu 2015 r. w UE-28 i w strefie euro łączne ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,1 proc. niższe, a w Polsce o 0,6 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w UE-28 wzrosły przeciętnie o 0,4 proc., a w strefie euro – o 1,2 proc.. Najwięcej żywność podrożała w Grecji (o 3,3 proc.), w Szwecji (o 3,1 proc.) i na Malcie (o 3,0 proc.), a najbardziej potaniała w Rumunii (o 6,0 proc.), Finlandii (o 2,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (o 2,3 proc.).