Eksporterzy będą musieli mieć specjalne zaświadczenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2021,11:40 Aktualizacja: 01-03-2021,12:35
A A A

Od 1 marca eksporterzy wysyłający produkty spożywcze do Indii będą musieli mieć zaświadczenie informujące, że ich towar nie ma GMO. W praktyce dotyczy to przede wszystkim eksporterów jabłek.

Ministerstwo rolnictwa podało na swojej stronie internetowej, że "zaświadczenie o braku GMO w produkcie" będzie wydawane w ramach kontroli jakości handlowej, przez wojewódzkich Inspektorów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

żywność GMO, nonGMO, Polska Izba Mleka, żywność, produkty mleczarskie, mleko, jogurty, sery, rośliny GMO, pasze GMO

Konsumenci są nieufni. GMO wciąż straszy

Polscy konsumenci nie są przekonani do transgenicznej żywności, mimo że mamy z nią do czynienia od ponad dwóch dekad. Polska Izba Mleka w swoim komunikacie informuje o tym, że coraz więcej osób poszukuje produktów wolnych od...

Aby je otrzymać, producenci dokonujący wywozu polskich jabłek do Indii zobowiązani są do złożenia, do właściwego WIJHARS: wniosku eksportera o wydanie zaświadczenia o braku GMO w owocach wysyłanych do Indii oraz oświadczenia eksportera o braku GMO w owocach wysyłanych do Indii.

Eksporterzy za wydanie zaświadczenia muszą również wnieść opłatę w wysokości 17 zł - zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej.

Ministerstwo zaznaczyło, że uzyskanie "zaświadczenia o braku GMO w produkcie" nie zwalnia eksporterów wysyłających owoce do Indii z obowiązków wynikających ze standardowej procedury kontroli zgodności owoców z normami handlowymi UE.
 

Poleć
Udostępnij