Analitycy: ceny pszenicy mogą być niższe nawet o 12 proc.
Według analityków bankowych, ceny skupu pszenicy w drugiej części tego roku będą prawdopodobnie niższe niż w roku 2023. O ile?
Analitycy z PKO BP w najnowszej odsłonie cyklicznego „Agro Nawigatora” przywołują ocenę Komisji Europejskiej, że tegoroczne zbiory zbóż w UE-27 wzrosną o 1,8 proc. r/r, głównie w wyniku lepszych zbiorów kukurydzy i jęczmienia. Szacunki KE dla Polski to obniżka zbiorów zbóż ogółem o 3 proc. r/r, co jest spowodowane m.in. suszą.
Eksport wysoki, wpływy niższe
„Na wysokim poziomie utrzymuje się sprzedaż zagraniczna zbóż z Polski. W pierwszych 10 mies. sez. 2023/24 wyniosła 10,7 mln t, co oznaczało wzrost aż o 17 proc. r/r. Przy wyraźnie niższym imporcie pozwoliło to na uzyskanie rekordowo wysokiej nadwyżki w handlu zbożami, sięgającej 9,7 mln t (+70 proc. r/r). Warto jednak zaznaczyć, że wpływy z eksportu, mimo wyraźnie wyższego wolumenu, były o 18 proc. r/r niższe na skutek spadku cen zbóż” – czytamy w raporcie.
Tegoroczna wegetacja przyspieszona o 2-3 tygodnie. Ile przetwórcy oferują za zboża?
Podkreślono w nim ponadto, że według danych KE, unijny eksport zbóż w sez. 2023/24 zamknął się wolumenem 42 mln t, tj. niższym o 2 proc. r/r. Jednocześnie unijny import zmalał o 16 proc. r/r, w tym kukurydzy o 27 proc. r/r do 19,4 mln t (mniejsze zapotrzebowanie wskutek wyższej produkcji w UE).
Huśtawka cenowa na rynkach
„Pogarszające się perspektywy światowej produkcji zbóż wywołały wyraźne podwyżki cen zbóż w maju. Notowania pszenicy na Euronext przekroczyły poziom 260 EUR/t. Lecz czerwiec przyniósł już wyraźną korektę cen w dół m.in. pod wpływem zmniejszonego pesymizmu co do zbiorów u głównych graczy Ceny na koniec czerwca ustabilizowały się na poziomie poniżej 230 EUR/t, wyższym niż na koniec 1 kw. 24, choć wciąż poniżej poziomu ubiegłorocznego” – wskazali analitycy.
Pierwsze dopłaty do zbóż na kontach rolników. Jak ARiMR wylicza pomoc?
Zwrócili uwagę, że według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna krajowa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w czerwcu 2024 r. była niższa o 1,5 proc. r/r, a kukurydzy paszowej - o 11,4 proc. r/r.
Ceny pszenicy mają być niższe
„Oczekujemy, że w 2h24 (drugiej połowie roku – red.) przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce będzie niższa o 2-12 proc. r/r. Założeniem jest realizacja prognoz dotyczących światowych zbiorów w sezonie 2024/25. Nie wykluczamy scenariusza wzrostów cen w relacji rocznej w 4. kw. 2024. Ryzykiem dla naszej prognozy są zmiany uwarunkowań pogodowych oraz ryzyka geopolityczne. Możliwa odbudowa popytu na surowce rolne będzie prawdopodobnie oddziaływała w kierunku wzrostów cen” - ocenili autorzy raportu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś