Pierwsze dopłaty do zbóż na kontach rolników. Jak ARiMR wylicza pomoc?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2024,7:20 Aktualizacja: 13-07-2024,8:21
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała o rozpoczęciu wydawania decyzji o przyznaniu dopłat do zbóż i przekazywaniu środków na konta rolników.

Pomoc ta jest przeznaczona dla rolników, którzy między 1 stycznia a 31 maja 2024 r. sprzedali pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez nie produkcją zwierzęcą. W ramach naboru złożono ponad 187 tys. wniosków, a budżet przeznaczony na dopłaty do zbóż to 2,1 mld zł. Z uwagi na to, że wnioski opiewają na kwotę przekraczająca ustaloną pulę, konieczne okazało się ustalenie współczynnika korygującego - wynosi on 0,92.

ARiMR przypomina, ze wysokość dopłat zależy od tego, w jakim przedziale czasowym doszło do sprzedaży ziarna i jego gatunku. W przypadku rolników, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca 2024 r., stawki wynoszą:

- 1080 zł/ha pszenicy;

- 740 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Natomiast gdy rolnik sprzedał swoje zboże pomiędzy 11 marca a 31 maja 2024 r., stawki wynoszą:

- 1620 zł/ha pszenicy;

- 1110 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

ziarno, pszenica, ręka

Lista osób, które dostaną dopłaty do sprzedanego zboża będzie jawna

W dniu 24 maja br. skierowaliśmy do biura prasowego MRiRW pytanie: czy wysokość przyznanych dopłat do sprzedanego zboża w okresie 01.01-31.05.2024 r. zostanie opublikowana w wykazie beneficjentów WPR lub innym? Po kilku przypominaniach się w...

Kwota pomocy, którą może otrzymać rolnik, wyliczana jest na podstawie dwóch algorytmów:

- powierzchnię upraw zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych), wynikającą z wniosku o płatności bezpośrednie złożonego w 2023 roku, mnoży się przez stawkę pomocy;

- liczbę ton sprzedanych zbóż, wynikająca z faktur lub kopii faktur lub ich duplikatów potwierdzających taką transakcję w danym okresie, dzieli się przez 5,4 dla pszenicy lub 3,7 dla pozostałych zbóż objętych wsparciem – wynik tego działania mnożony jest przez stawkę pomocy.

„W obu przypadkach wynik należy pomnożyć przez współczynnik korygujący, a niższa z kwot wyliczonych na podstawie tych dwóch metod będzie tą, którą otrzyma rolnik” – precyzuje Agencja.

Poleć
Udostępnij