Wyższe podatki zabójcze dla wiatraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (kap) | perkowska@apra.pl
07-07-2016,15:50 Aktualizacja: 07-07-2016,15:43
A A A

Ustawa „odległościowa” jest dla branży wiatrowej zabójcza – twierdzą przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Szukają więc sposobu na minimalizowanie jej negatywnych skutków podatkowych.

Krytykowaną przez sektor energetyki wiatrowej ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych 22 czerwca podpisał prezydent Andrzej Duda. Mimo uwzględnienia niektórych poprawek zgłaszanych przez branżę, jej przedstawiciele nie zostawiają na ustawie suchej nitki.

- Chodzi między innymi o 4-krotne rozszerzenie podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Zmiana wprowadza do prawa budowlanego zmodyfikowaną definicję budowli, zgodnie z którą uchylone ma zostać dotychczasowe brzmienie ograniczające podstawę opodatkowania do fundamentu, pierścienia i wieży – wyjaśniają przedstawiciele PSEW. 

prosument, wfośigw, mikroinstalacja oze, energia elektryczna, system fotowoltaiczny, elektrownia wiatrowa

Rusza nabór wniosków o dotacje na mikroinstalacje

Dziś w woj. zachodniopomorskim rozpoczyna się kolejny nabór wniosków o dofinansowanie małych i mikroinstalacji OZE w ramach regionalnego programu „Prosument”. Nabór będzie trwał aż do wyczerpania środków....

Podatek od nieruchomości w przypadku budowli jest naliczany od wartości księgowej brutto inwestycji, a zatem - mimo amortyzacji - w każdym roku pobierany jest według stawki 2 proc. od tej samej wartości CapEx.

W teorii gminy mogą stosować niższe stawki niż ustawowe 2 proc., jednak w praktyce robią to rzadko. PSEW przekonuje, że 2-procentowy podatek od części budowlanej elektrowni wiatrowych stanowi już dziś istotne, ale wkalkulowane obciążenie rentowności projektu.

Przyszły podatek w wysokości 2 proc. od pełnej wartości CapEx turbin wiatrowych, gdzie część elektrotechniczna (gondola, rotor) wynosi średnio 75-85 proc. CapEx, wzrośnie 4- lub nawet 5-krotnie.

Jakie są zatem możliwości przeciwdziałania skokowemu zwiększeniu obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych? 13 lipca w budynku Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie odbędzie się na ten temat seminarium. 

OZE, energia, ustawa o OZE, prosument, WWF Polska, Sejm, posłowie, ruch więcej niż energia

Zamach na wiatraki. Kontrowersyjna ustawa uchwalona

Sejm uchwalił w piątek ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych wraz z przepisem, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji. Za ustawą głosowało 239 posłów,...

Eksperci TPA Horwath przedstawią założenia sprawdzonego i bezpiecznego sposobu efektywnego obniżenia wartości podatku. Rozwiązanie ma charakter restrukturyzacyjny i wymaga spełnienia określonych warunków, które szczegółowo zostaną omówione.

Spotkanie będzie dotyczyć też najistotniejszych aspektów aktualizacji wyceny aktywów w bilansie przedsiębiorstwa, w związku z trwałą utratą wartości projektu.

Z kolei prawnicy z kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.k. zaprezentują jak na przestrzeni ostatnich 25 lat kształtowały się poglądy sądów dotyczące wymiaru podatku od nieruchomości i spróbują wyciągnąć wnioski na temat przyszłych trendów orzeczniczych.

- Zadanie jest trudne, ponieważ legislator nieustannie „eksperymentuje” z budowlami, sprawiając niekiedy wrażenie, że nie całkiem zdaje sobie sprawę z konsekwencji tych eksperymentów nie tylko dla podatników, ale także ze skutków budżetowych po stronie gmin – twierdzą przedstawiciele PSEW.

- Przykładem jest tegoroczna ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – dodają. 

oze, ustawa o oze, odnawialne źródła energii

Tchórzewski: potrzebna zmiana systemu wsparcia dla OZE

- Musimy zmienić system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii - powiedział w sobotę w Grodnie na Zachodnim Pomorzu Krzysztof Trzórzewski, minister energii.    - Musimy zmienić system wsparcia dla odnawialnych...

Mimo to podkreślają, że negatywne skutki nowego ustawodawstwa gminy mogą do pewnego stopnia łagodzić dzięki zagwarantowanemu im konstytucyjnie władztwu podatkowemu, które ma jednak swoje ograniczenia.

Czy w ramach tego władztwa gminy mają prawne podstawy do „negocjowania” wysokości stawek podatkowych i jakie przeszkody mogą napotkać? - Interpretacje indywidualne to drugi, obok negocjacji, „niesporny” sposób minimalizowania negatywnych skutków podatkowych ustawy o elektrowniach wiatrowych – mówią w PSEW.

I dodają, że ta procedura daje szansę przekonania organów gmin, za pomocą argumentów prawnych, że wniosek, jakoby nowe przepisy wymagały objęcia podstawą opodatkowania praktycznie całej wartości inwestycji w elektrownie wiatrową, jest pochopny.

PSEW zaznacza, że gdy te sposoby zawiodą, trzeba będzie sięgnąć po broń największego kalibru: spór podatkowy z organami samorządowymi, który najpewniej zakończy się w sądzie administracyjnym. Niektórzy przedsiębiorcy będą rozważać, czy ewentualna zmiana struktury działalności może przy okazji doprowadzić do zmniejszenia podstawy opodatkowania elektrowni. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama