W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmienia zapisy dotyczące wsparcia dla produkcji zielonej energii. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca.
- Musimy zmienić system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii - powiedział w sobotę w Grodnie na Zachodnim Pomorzu Krzysztof Trzórzewski, minister energii.
- Musimy zmienić system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii; nie mogą one być tak nieprzewidywalne, jak to się okazało na bazie doświadczeń niemieckich, kiedy wybudowano tylko wiatraki i tylko w tych miejscach, gdzie jest najlepszy wiatr - powiedział szef resortu podczas konferencji "Mikroźródła energii odnawialnej jako podstawa energetyki obywatelskiej oraz perspektywy ich rozwoju w Polsce i UE".
Sejm przyjął w środę poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE. Większość z nich miała charakter porządkujący z wyjątkiem poprawki, która - zdaniem opozycji - może doprowadzić do uwolnienia i wzrostu cen ciepła. Podczas środowego...
- W takiej sytuacji stwierdziliśmy, że wprowadzamy "koszyki technologiczne" - kontynuował Tchórzewski. - Będziemy rozmawiali z Komisją Europejską o tym, że wsparte mają być równomiernie poszczególne technologie; wiatrowa, fotowoltaika i biogazownie - dodał minister.
Według Tchórzewskiego, w Polsce funkcjonuje około stu biogazowni. Jego zdaniem, trzeba przeorganizować wsparcie i pójść w takim kierunku, żeby duże gospodarstwa rolne zachęcić do tego, żeby powstały tam biogazownie.
- Chcemy także zwiększyć wykorzystanie biomasy lokalnej. Do tej pory mieliśmy duże problemy z tym i ściągaliśmy biomasę daleko spoza UE z Indonezji. Wprowadziliśmy zasadę, że biomasa lokalna, ale z odległości nie większej niż 300 kilometrów - – szef resortu energii. Zmieniona została także definicja drewna energetycznego tak, żeby efektywniej wykorzystywać drewno.
Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował obszerną opinię do przegłosowanej 22 czerwca w Sejmie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Opinia dotyczy tylko tych elementów uchwalonej ustawy (rozdziału 4), w stosunku do...
Tchórzewski poruszył także temat spółdzielni energetycznych i klastrów energii. - Chcemy premiować sytuację taką, żeby energetyka odnawialna była gwarantowana. Na jednym małym obszarze powinna funkcjonować biogazownia, technologia fotowoltaiczna i wiatrak tak, aby uzupełniały się wzajemnie. Daje to możliwość zapewnienia ciągłości dostaw z takiego klastra - dodał polityk. Celem jest w przyszłym 5-leciu zwiększenie dyspozycyjności mocy z 10 do 20 proc.
Minister wyraził nadzieję, że "nowe przepisy spowodują eksplozję budowy energetyki odnawialnej, co nam umożliwi odejście od dużej koncentracji takiej energetyki, co jest z kolei dla systemu niezwykle kosztowne, jeśli chodzi o przyłączenia i odbiór. Rozproszona energetyka odnawialna daje dużo większe efekty, ponieważ energetyka zawodowa nie musi tyle inwestować".
W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmienia zapisy dotyczące wsparcia dla produkcji zielonej energii. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca.