Wiatraki za miliony. A kiedyś fotowoltaika z magazynami wody?
Panele fotowoltaiczne nad uprawami ze zbiornikami na deszczówkę - to na razie projekt na przyszłość. Już teraz w Energetycznym Klastrze Oławskim EKO powstaną zaś nowoczesne wiatraki wraz z magazynami energii.
Blisko 47 milionów niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na cztery elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 10 MW to pierwszy etap nowych inwestycji w podwrocławskim Gaju Oławskim. Pochłoną one łącznie blisko 100 milionów złotych.
Branża OZE apeluje do rządu o zniesienie ograniczeń w budowie wiatraków
Wiatraki w ciągu roku wyprodukują tyle zielonej energii elektrycznej, że będzie można nią zasilić około 2 tys. domów jednorodzinnych. Ma to oznaczać ograniczenie emisji do powietrza o blisko 28 tys. ton gazu cieplarnianego CO2 oraz pyłów o 1,3 tys. ton rocznie.
- Należy pamiętać, że takie inwestycje, jak w Energetycznym Klastrze Oławskim EKO, wpływają na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym, obniżenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza, ale także zwiększają poziom bezpieczeństwa energetycznego. Rząd stawia na inwestycje w energetyce, zwłaszcza w sektorze OZE. To będzie koło zamachowe polskiej gospodarki, także po ustąpieniu epidemii - stwierdził Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.
Wspomniany klaster to lokalne porozumienie przedsiębiorców, samorządowców i uczelni wyższych, działających na rzecz m.in. bezpieczeństwa energetycznego, pobudzenia energetyki prosumenckiej, niższych cen energii i rozwoju technologii wykorzystujących OZE. Członkowie-założyciele klastra to: Tauron Ekoenergia sp. z o.o., Promet-Plast s.c. w Oławie, Metalerg sp. z o.o. w Oławie, Gmina Oława, Gmina Miasto Oława oraz Powiat Oławski.
OZE. Coraz więcej zielonej energii z małych instalacji
Z jednym z nich - spółką Promet-Plast - Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podpisał wielomilionową umowę na dofinansowanie inwestycji we wspomniane 4 wiatraki. Ponadto firma planuje gromadzić produkowaną czystą energię w czterech litowo-jonowych magazynach energii o łącznej pojemności 12 MWh, które można porównać do baterii ze smartfonów czy samochodów elektrycznych.
Inwestorzy opatentowali unikalną w skali Polski technologię, która m.in. pomoże rozwiązać bardzo ważny problem braku wytwarzania prądu przez wiatraki w czasie, gdy nie wieje wiatr albo jest bardzo słaby. Wtedy energia do sieci popłynie z magazynów.
- Docelowo planujemy wytwarzać 100 MWh energii, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba aby zaopatrzyć w prąd całą Oławę, miasto liczące 33 tys. mieszkańców. W stu procentach będzie to energia zielona, odnawialna, podchodząca z farmy fotowoltaicznej z magazynami energii i kogeneracji - podkreślił Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast i lider Klastra EKO.
Ważny apel w sprawie OZE
Przy okazji spotkania na farmie wiatrowej tej spółki (ma już 6 działających turbin), podczas którego sygnowano umowę, zaprezentowano również inne nowatorskie rozwiązania, które są prowadzone we współpracy z Klastrem EKO. Chodzi m.in. o projekt "Agro Hydro Energy", mający w przyszłości pomóc w walce z suszą w rolnictwie.
"Nad uprawami w odstępach, na kilkumetrowych wspornikach, będą ustawiane panele fotowoltaiczne, które mogą produkować energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa i maszyn wykorzystywanych przez rolników. Instalacje będzie można montować na już uprawianych polach, bez konieczności zmiany ich przeznaczenia, nadal będzie można zbierać z nich plony. Panele częściowo przepuszczają światło słońca, aby nie utrudniać wzrostu roślin. Deszczówka, która spadnie na panele jest odprowadzana do podziemnych zbiorników. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do nawadniania pól" - obrazuje Fundusz.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś