Branża OZE apeluje do rządu o zniesienie ograniczeń w budowie wiatraków
Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zaapelowały do rządu o zniesienie tzw. reguły 10H, ograniczającej budowę wiatraków.
SEO, PSEW i PIGEOR, w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, podkreśliły, że nowe inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie wygenerowałyby "tak cenne w okresie spowolnienia gospodarczego nowe miejsca pracy i stymulowały rozwój krajowego łańcucha dostawców i podwykonawców, stanowiąc czynnik pobudzający gospodarkę".
Rząd chce przyspieszyć rozwój farm wiatrowych na Bałtyku
Branżowe organizacje przypomniały też, że budowa nowych farm wiatrowych na lądzie jest w Polsce w praktyce niemożliwa z powodu wprowadzonego w 2016 r. tzw. kryterium odległościowego 10H.
"W celu jak najszybszego odblokowania potencjału rozwojowego tego sektora, postulujemy pilną modyfikację przedmiotowej ustawy polegającą na zniesieniu kryterium odległościowego 10H i powrotu do możliwości lokalizacji projektów na podstawie rzetelnie przeprowadzonej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko" - czytamy w apelu.
Wprowadzona w 2016 r. zasada zakazuje budowy wiatraków w określonej odległości m.in. od budynków mieszkalnych.
W ocenie branży OZE, zniesienie tej bariery administracyjnej umożliwi rozwój energetyki wiatrowej na lądzie do poziomu 22-24 GW w 2040 r., a wokół sektora może powstać nawet 42 tys. miejsc pracy.
Dodatkowe 12-14 GW mocy wiatrowej na lądzie oznaczać będzie zainwestowanie w polską energetykę ok. 70-80 mld zł, z czego - po usunięciu barier - ponad połowa może trafić do polskich firm produkcyjnych, budowlanych i innych wykonawców - oceniono w apelu.
"Uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie po zniesieniu blokad administracyjnych zapewni czytelny sygnał do inwestowania w moce produkcyjne, także wśród krajowych dostawców" - napisali sygnatariusze apelu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś