Orlen chce zawładnąć Bałtykiem. Duże inwestycje w energetykę wiatrową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2019,8:50 Aktualizacja: 09-05-2019,9:40
A A A

Należąca do Grupy Orlen spółka Baltic Power bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim.

W tym celu w centralnej części koncesji,  zlokalizowanej na wysokości latarni morskiej w Stilo, około 30 km od linii brzegowej, zainstalowano laserowe urządzenie pomiarowe, tzw. pławę z lidarem.

Będzie ono zbierać informacje, dzięki którym koncern określi potencjał planowanej inwestycji w energetykę wiatrową.

OZE, energia, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, Kodeń

Koniec tradycyjnych wiatraków? Nadciąga prawdziwa rewolucja

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się coraz szybciej, a swój udział w innowacjach mają także Polacy. Właśnie dopracowano technologię pierwszych w województwie lubelskim pionowych turbin wiatrowych. Urządzenia mają około...
- Jako jeden z największych producentów energii elektrycznej w Polsce nieustannie szukamy nowych ścieżek rozwoju w tym sektorze. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą być bardzo perspektywicznym źródłem czystej energii, wpisując się w naszą strategię, przewidującą zaangażowanie w niskoemisyjną energetykę. Dane pozyskane zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami Carbon Trust będą nie tylko podstawą do oceny potencjału inwestycji przez koncern, ale są uznawane także przez instytucje finansowe jako podstawa do decyzji o jej ewentualnym finansowaniu - mówi Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

Paliwowy gigant posiada na Bałtyku koncesję, w ramach której może zbudować morską farmę wiatrową o mocy do 1200 MW. W celu zbadania jej potencjału koncern przez kolejne miesiące będzie mierzyć m.in. takie parametry wiatru jak prędkość, kierunek, siłę i turbulencje.

Urządzenie rejestruje odbite od cząsteczek powietrza wiązki laserowe, dzięki czemu jest w stanie dokonać pomiaru parametrów wiatru na różnych poziomach, do 300 metrów nad powierzchnią morza.

Pława z lidarem mierzy również takie parametry jak temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, temperatura, przewodność elektrolityczna i kierunki przepływu wody oraz falowanie. Zasilana jest ogniwami paliwowymi wykorzystującymi etanol oraz ogniwami fotowoltaicznymi. Na świecie istnieje zaledwie około 70 tak zaawansowanych technologicznie urządzeń pomiarowych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama