Firmy będą walczyć z państwowym koncernem w sądzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2017,17:50 Aktualizacja: 21-09-2017,7:51
A A A

Zaprzestanie przez Energę realizacji 22 umów na kupno zielonych certyfikatów godzi w podstawy systemu wsparcia branży OZE jako całości i grozi bankructwem wielu inwestorów - mówi multiportalowi Agropolska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

To reakcja na decyzję koncernu o uznaniu umów za nieważne i wystąpienie z powództwami do sądu.

PSEW opublikowało dziś w tej sprawie długo oczekiwane stanowisko branży energetyki wiatrakowej. Stwierdziło w nim, że z niepokojem przygląda się działaniom koncernu Energa podejmowanym w stosunku do producentów będących stronami umów sprzedaży zielonych certyfikatów.

energa, daniel obajtek, farma wiatrowa, zielone certyfikaty, świadectwo pochodzenia energii, ministerstwo skarbu państwa

Prezes Energi: wycofujemy się z umów, bo złamano prawo

Energa uznała za nieważne 150 umów na zakup zielonych certyfikatów od właścicieli farm wiatrowych. W przypadku 22 kontraktów wystąpiła z powództwem do sądu. O decyzji, która wywołała małe trzęsienie ziemi w branży...

"W ocenie PSEW zapowiedź Zarządu Energa-Obrót S.A. o zaprzestaniu realizacji umów oraz kwestionowanie ich ważności godzi w podstawy systemu wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii ustanowionego w Polsce w 2005 roku (…) to kolejny krok znacząco osłabiający branżę OZE i stawiający wielu inwestorów wobec ryzyka bankructwa" - przekonuje stowarzyszenie.

PSEW przypomniało, że na skutek niekorzystnych zmian przepisów wprowadzonych w ostatnich latach, w tym tzw. ustawy odległościowej, branżę energetyki odnawialnej dotknął kryzys. Według stowarzyszenia, świadczą o tym dane Urzędu Regulacji Energetyki, który odnotował w pierwszym kwartale 2017 r. przyrost mocy zainstalowanej tylko o 62,5 MW, co jest wynikiem najgorszym od dekady.

W oświadczeniu, choć nie napisano tego wprost, PSEW nawiązało też do trybu prac legislacyjnych nad niedawną nowelizacją ustawy o OZE wiążącą wysokość tzw. opłaty zastępczej z rynkowymi cenami certyfikatów. Prace trwały jedynie dwa tygodnie, z pominięciem konsultacji z branżą i ekspertami.

"Dalszy rozwój sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce będzie możliwy jedynie, gdy w proces stanowienia prawa, w ramach konsultacji publicznych, zaangażowane będą podmioty bezpośrednio zainteresowane, a skutki nowych regulacji będą poddawane rzetelnej ocenie" - stwierdziło PSEW.

energa, zielone certyfikaty, farma wiatrowa, wiatraki, daniel obajtek, towarowa giełda energii

Energa: umowy na zielone certyfikaty są nieważne

150 umów na zakup zielonych certyfikatów od właścicieli farm wiatrowych jest nieważnych – ogłosił 12 września podczas konferencji prasowej koncern Energa. W przypadku 22 umów spółka wystąpiła z powództwem do...

Reakcję stowarzyszenia wywołała decyzja Grupy Energa sprzed półtora tygodnia, uznająca za nieważne 150 umów z lat 2007-2013 w sprawie zakupu zielonych certyfikatów od farm wiatrowych. Znalazły się wśród nich 22 kontrakty długoterminowe, w przypadku których spółka postanowiła wystąpić z powództwami sądowymi i arbitrażowym.

- Były po prostu skandaliczne. Niekorzystne dla naszej Grupy, nieodpowiedzialne, wręcz hazardowe. Opiewały na stałe wartości, które przy wahaniach na rynku, rozjeżdżały się jak 1 do 10. Czyli jeśli certyfikat kosztował na giełdzie ponad 20 zł, my musieliśmy za niego płacić nawet około 300 zł. Nie można było tego dłużej tolerować - wyjaśniał nam Daniel Obajtek prezes Energi.

Nieważność umów koncern uzasadnił niezastosowaniem procedury zamówień publicznych, co było - jego zdaniem - niezgodnie z prawem krajowym i unijnym.

Od tego czasu kilku właścicieli farm próbowało kontynuować umowy i sprzedać Enerdze kolejne świadectwa pochodzenia. Spotkali się jednak z odmową. Nieoficjalnie w branży OZE mówi się, że w tej sytuacji niektórzy inwestorzy wystąpią wobec koncernu z powództwami do sądu.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama