Dużo "zielonej" energii. Powstały dwie nowy farmy wiatrowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2020,13:10 Aktualizacja: 30-06-2020,13:15
A A A

43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej blisko 100 MW liczą w sumie dwie nowe farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II.  Inwestycja Grupy PGE w woj. zachodniopomorskim daje tyle prądu, że wystarczy go dla sporego miasta.

- Przewidywana roczna produkcja 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w roku - powiedział podczas otwarcia inwestycji Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, system aukcyjny oze, Janusz Gajowiecki

System aukcyjny dla OZE się sprawdził. Inwestycji przybywa

- System aukcyjny dla OZE sprawdził się i rząd powinien wystąpić do KE o jego przedłużenie - ocenia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ekspert mówi, że budowa projektów wiatrowych, które...

W ramach inwestycji zrealizowanej w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych.

Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16 tys. 340 m sześc. betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2 tys. 120 ton stali zbrojeniowej.

"Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110- i 125-metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości" - podaje w komunikacie Grupie PGE.

Łączna moc zainstalowana farm wiatrowych energetycznej kompanii zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW.

oze, energia, odnawialne źródła energii, nowa farma wiatrowa

10 GW z odnawialnych źródeł energii

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds....

- PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne znaczenie dla mieszkańców kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa nowych farm wiatrowych - dzięki której uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton dwutlenku węgla - była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii.

Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem.

Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w regionie.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama