System aukcyjny dla OZE się sprawdził. Inwestycji przybywa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Krzyczkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2020,13:10 Aktualizacja: 25-06-2020,13:29
A A A

- System aukcyjny dla OZE sprawdził się i rząd powinien wystąpić do KE o jego przedłużenie - ocenia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ekspert mówi, że budowa projektów wiatrowych, które wygrały aukcje w 2018 i 2019 r. trwa w najlepsze, a większość tych inwestycji zostanie oddana zgodnie z planem. Łączna moc zainstalowana realizowanych inwestycji przekracza 3,2 GW. Ich oddanie do użytku oznaczać będzie, że moc polskich wiatraków na lądzie sięgnie 10 GW.

oze, energia, odnawialne źródła energii, nowa farma wiatrowa

10 GW z odnawialnych źródeł energii

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds....

- W związku z pandemią zdarzają się niewielkie przekroczenia terminów, ale nie są regułą. Budowy nadrabiają czas, stracony w czasie pierwszych tygodni pandemii i toczą zgodnie ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa - podkreślił prezes PSEW.

Gajowiecki wskazał jednocześnie, że polski potencjał, jeśli chodzi o wykorzystanie wiatru na ladzie jest znacznie większy.

- Szacuje się, że w 2030 r. w Polsce mogłoby pracować nawet 22 GW mocy wiatrowych na lądzie, co przekłada się na budowę 12 GW nowych mocy w ciągu 10 lat. A to doskonale wpisuje się w realizację Nowego Zielonego Ładu, ale także posłużyłoby ożywieniu gospodarki w dobie kryzysu wywołanego pandemią - powiedział.

Jednak, jak zaznaczył, aby ten scenariusz się ziścił, działanie systemu aukcyjnego powinno zostać przedłużone co najmniej o 5 lat do 2026 r. Ekspert przypomniał, że w połowie 2021 r. kończy się 5-letnia zgoda Komisji Europejskiej na funkcjonowanie takiej formy wsparcia w Polsce.

oze, energia, odnawialne źródła energii, nowa farma wiatrowa

W Polsce powstanie nowa farma wiatrowa

Powstanie w Polsce nowa farma wiatrowa w województwie pomorskim - napisała na Twitterze w czwartek Polska Agencja Przemysłu, informując o zawarciu umowy z Siemens Gamesa Renewable Energy. "Podpisaliśmy dziś porozumienie z Siemens Gamesa...

- Na pewno system aukcyjny się sprawdził i przekłada się na realne inwestycje. Mamy nadzieję, że dostrzeże to także Ministerstwo Klimatu i zostanie przedłużony co najmniej do 2026 r. Wiąże się to z wystąpieniem do KE z wnioskiem o wydłużenie funkcjonowania. Mamy nadzieję, że rząd się przychyli do głosu branży i będziemy mogli kontynuować realizację inwestycji w tej formule - podkreślił prezes PSEW.

Zaznaczył, że pełne wykorzystanie polskiego potencjału wymagałoby również zmiany tzw. ustawy odległościowej i poluzowania zakazów budowy turbin wiatrowych w pobliżu budynków i innych obiektów.

Gajowiecki ocenił, że podniesienie mocy zainstalowanej wiatraków na lądzie do 22 GW w 2030 r. przełożyło by się na podwojenie udziału wiatru w produkcji energii elektrycznej w Polsce, który dziś zbliża się do 10 proc.

- Te inwestycje pozwoliłyby na ściągnięcie do polskiej gospodarki ok. 70 mld zł, z czego 50-60 proc. tych nakładów zostałoby w polskich firmach, budujących elementy do turbin. Taki scenariusz przekłada się też na utworzenie ponad 40 tys. miejsce pracy - podkreślił na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama