Dzięki nowej instalacji nawozowej zwiększa moce o połowę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2022,13:10 Aktualizacja: 10-10-2022,13:21
A A A

W 92 proc. zaawansowana jest budowa instalacji do produkcji nawozów azotowych w Anwilu z Grupy Orlen, dzięki której moce wytwórcze spółki powiększą się o ok. 50 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2023 r.

Anwil poinformował, że podpisał porozumienie z włoską firmą Tecnimont, które zakłada zmianę daty zakończenia budowy instalacji granulacji na koniec czerwca 2023 r. i oddanie jej do użytku na koniec lipca 2023 r.

anwil, nawozy, orlen

Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych

Włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych - poinformował w poniedziałek PKN Orlen. "Mimo trudnych warunków na rynku gazu, Anwil wznawia...

"Jest to wynikiem m.in zakłóceń w zakresie łańcucha dostaw oraz innych uwarunkowań makroekonomicznych, na które znaczący wpływ ma wojna w Ukrainie i pandemia" - wyjaśniła spółka.

Anwil podkreślił zarazem, że "kontynuuje budowę kluczowej instalacji do produkcji nawozów azotowych, dzięki której zwiększy moce wytwórcze spółki o ok. 50 proc. i poszerzy ofertę produktową dla rolnictwa". Inwestycja, jak zaznaczono w informacji, "została wykonana już w ok. 92 proc.", a ostateczna realizacja projektu wzmocni pozycję konkurencyjną spółki na rynku nawozów.

Według Anwilu na mocy porozumienia z Tecnimont zostanie przygotowany aneks do umowy dotyczącej projektowania, dostaw oraz budowy w systemie "pod klucz" instalacji granulacji w powstającym kompleksie produkcyjnym.

Jak zaznaczono w informacji, we włocławskim zakładzie powstają nowoczesne instalacje ciągu nawozowego - kwasu azotowego i neutralizacji, granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą.

"Ich budowa zwiększy zdolności produkcyjne Anwilu z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie, a portfolio produktowe firmy wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów spełniających najwyższe standardy jakościowe - saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli" - przekazała spółka. Według niej wartość całej inwestycji szacowana jest obecnie na ok. 1,7 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij