Anwil uruchomił pracownię badań własności fizycznych nawozów
W Anwilu z Grupy Orlen uruchomiono pracownię badań własności fizycznych nawozów. Jej działalność pozwoli m.in. na bieżące testowanie nowych formuł nawozowych oraz badanie dodatków.
Informując o otwarciu pracowni spółka zaznaczyła, że jednym z jej celów biznesowych "jest utrzymanie wysokiej jakości produktów oraz ciągłe ich doskonalenie". Działanie pracowni koordynuje jej obszar strategii, rozwoju i innowacji.
Anwil produkuje już od 50 lat. Ile ton nawozów zjechało z linii?
"Produkty nawozowe w trakcie operacji logistycznych takich jak transport czy składowanie, narażone są na działanie czynników atmosferycznych np. temperatury, wilgotności powietrza czy opadów" - podkreślił Anwil.
Zwrócił też uwagę, że "niezwykle istotne jest również określenie optymalnych warunków i czasu ich przechowywania". Spółka oceniła, że nowa pracownia badań własności fizycznych nawozów pomoże "w jeszcze bardziej precyzyjnym sposobie badania tych uwarunkowań".
Łukasz Grabiński, dyrektor obszaru strategii, rozwoju i innowacji Anwilu wyjaśnił, że projekt związany z przygotowaniem, wyposażeniem i uruchomieniem pracowni badań fizycznych nawozów ruszył w 2021 r. - W styczniu prace zostały ukończone i możemy się pochwalić wyjątkowym w historii Anwilu miejscem. Posiadanie własnej pracowni badań fizycznych nawozów pozwoli nam na bieżące testowanie nowych formuł nawozowych, badanie dodatków oraz utrzymanie najwyższej jakości naszych produktów - podkreślił Grabiński.
Wśród urządzeń znajdujących się na wyposażeniu pracowni są m.in. laboratoryjny bęben do powlekania granul, grawimetryczny analizator sorpcji wody, automatyczny przesiewacz wibracyjny oraz optyczny analizator wielkości i kształtu cząstek.
"Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko do badania właściwości mechanicznych granulatów, które zostało zaprojektowane specjalnie dla Anwilu i jest jedynym takim urządzeniem w Polsce i na świecie" - zaznaczyła spółka.
Anwil wspomniał jednocześnie, że zadaniem, jakie postawiono przed badaczami, jest "znalezienie korelacji wraz z określeniem wpływu czynników zewnętrznych na nawozy, a także przygotowanie na tej podstawie rekomendacji dla udoskonalenia procesu produkcji, sposobu sprzedaży i dystrybucji".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś