Energia odnawialna trochę urosła. Biopaliwa rządzą
Wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali 2018 roku o 0,26 p.proc. do 11,16 proc. - wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego.
Dopiero gdy prąd podrożeje rolnicy rozważą inwestycje w OZE
"W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energię promieniowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych, energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. Pozyskanie tej formy energii wykazywało w ostatnich latach niewielką tendencję zwyżkową.
Udział energii ze źródeł odnawialnych w pozyskaniu energii pierwotnej ogółem wzrósł w latach 2014-2018 z 12,12 do 14,31 proc." - czytamy w opracowaniu GUS-u.
Jak w nim zaznaczono, struktura pozyskania energii ze źródeł odnawialnych dla Polski wynika przede wszystkim z charakterystycznych dla naszego kraju warunków geograficznych i możliwych do zagospodarowania zasobów.
Wśród tych źródeł w 2018 r. dominowały biopaliwa stałe (68,88 proc. energii ze źródeł odnawialnych w Polsce).
Kolejne miejsca przypadły energii wiatru (12,55 proc.) i biopaliwom ciekłym (10,33 proc.). Znacznie mniej energii pochodziło z geotermii, pomp ciepła, słońca, zagospodarowywania odpadów komunalnych czy wody.
Jak wykorzystać potencjał ciepła i energii z OZE?
Jednocześnie udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce spadł o 0,06 p. proc. w stosunku do 2017 r., co wynikało ze wzrostu zużycia energii odnawialnej o 1,28 proc. przy wzroście zużycia energii elektrycznej (o 1,76 proc.).
Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą unijną z 2009 r. państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r.
Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc. Ponadto każde państwo członkowskie powinno zapewnić, aby w 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich rodzajach transportu wynosił co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś