Zimotrwałość zbóż nie jest dana raz na zawsze
22 czerwca Stacja Doświadczalna Oceny Odmian (COBORU) w Ciciborze Dużym koło Białej Podlaskiej zaprosiła rolników do zwiedzenia swoich pól. Przyjechali gospodarze nie tylko z województwa lubelskiego i południowej części mazowieckiego, ale również z woj. podlaskiego.
Dostarcz zbożom mikroelementy przed zimą. To poprawi ich zimotrwałość
- W tym roku przyjechało znacznie więcej rolników i firm. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa będzie imprezą cykliczną, ponieważ warto i trzeba edukować w zakresie uprawy - dodał Zawierucha.
Najpierw rolnikom zaprezentowano kolekcję traw i mieszanek roślin pastewnych, co ze względu na specyfikę regionu bialskopodlaskiego wzbudziło duże zainteresowanie. Następnie pokazano kukurydzę, która w tym roku nie wygląda zbyt okazale, co jest efektem majowych chłodów.
Największe zainteresowanie wzbudziła jednak kolekcja odmian pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej. Rolnicy mogli porównać każdą odmianę uprawianą w technologii a1 (przeciętny poziom) i w technologii a 2 (poziom intensywny).
Krajowy rejestr powiększy się o 24 odmiany zbóż ozimych
Marta Spytek, przedstawicielka firmy Saaten Union przypomniała, że zimotrwałość nie jest dana raz na zawsze i trzeba to sprawdzać co roku.
Później rolnicy obejrzeli kolekcję odmian rzepaków, które nawet na słabszych ziemiach (trzeciej i czwartej klasy), przy zastosowaniu odpowiedniego nawożenia, daje zadowalające plony. Pokazano też kolekcje odmian ziemniaków wczesnych i średniowczesnych.
Na zakończenie zaprezentowano poletka doświadczalne soi. - Soja jest rośliną, która zdobywa coraz większą popularność - podkreślił Sławomir Zawierucha. - W doświadczeniach mamy aktualnie 22 odmiany. Są to cztery grupy wczesności, z tym że w grupie późnej jest tylko jedna odmiana petryna. Została posiana tylko po to, żeby sprawdzić czy w naszych warunkach wyda plon - dodał.
Zwiedzający mogli zobaczyć także kolekcję odmian zbóż jarych i roślin strączkowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz