Zaprawianie materiału siewnego
Zaprawianie materiału siewnego to dobry, bezpieczny i tani sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami. Chroni plantacje pszenicy ozimej przed wieloma groźnymi sprawcami chorób grzybowych, których często nie można zwalczyć innymi zabiegami.
Podstawowe choroby roślin zbożowych, w tym pszenicy, zwalczane w ten sposób to: głownia pyląca, zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła oraz śnieć (cuchnąca, karłowa, gładka).
Właściwy dobór zaprawy oprócz uzyskania łanu wolnego od chorób grzybowych, zwłaszcza w początkowych fazach wzrostu, umożliwia również szybkie i wyrównane wschody, a w konsekwencji wyższe plony.
Pszenica ozima: warto kierować się listą odmian zalecanych
Przy zaprawianiu nasion należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:
- zaprawiać należy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie preparatu (zbyt duża dawka może powodować opóźnienie wschodów lub zamieranie siewek, natomiast zbyt niska, może być nieskuteczna w walce z patogenami),
- ziarno powinno być równomiernie pokryte preparatem,
- zaprawiać należy tylko dobrze oczyszczony materiał siewny,
- nie należy zaprawiać ziarna o wilgotności powyżej 16 proc., ani wcześniej już zaprawionego,
- w przypadku konieczności przechowywania materiału do następnego sezonu wegetacyjnego, należy zbadać przed siewem zdolność kiełkowania,
- zaprawiony materiał siewny powinno się przechowywać w chłodnym, suchym i dobrze wietrzonym magazynie.
Jeżeli jest to możliwe, to warto połączyć zaprawianie z nawozami donasiennymi. Na rynku dostępna jest duża oferta nawozów donasiennych (dozarodkowych). W ten sposób można zagwarantować optymalne warunki wzrostu kiełków i siewek, co zapewni roślinom komfortowy start.
Zaprawianie materiału siewnego nie zabezpieczy rośliny przed patogenami w całym sezonie wegetacyjnym. W kolejnych fazach rozwojowych, należy więc korzystać z fungicydów nalistnych zalecanych do ograniczania poszczególnych sprawców chorób.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz