Przygotowania do siewu zbóż ozimych
Pierwsza dekada września w zależności od regionu Polski to właściwy termin na wykonanie zasiewów zbóż ozimych. Jednak przed zasiewem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, aby ta czynność została wykonana prawidłowo.
Najwcześniej należy wysiewać żyto ozime, które można już siać w regionie północno wschodnim około 10-15 września. Nieco później sieje się pszenżyto ozime, natomiast najpóźniej pszenicę ozimą. Optymalny siew czyli nie za wczesny oraz nie za późny pozwoli roślinom we właściwy sposób przygotować się do zimy, również w tym przypadku niezbędne jest optimum, które różne jest dla poszczególnych regionów Polski.
Głęboka czy płytka uprawa bezorkowa pod pszenicę ozimą?
Od jakiegoś czasu można zaobserwować rolników wykonujących orkę przedsiewną lub też inne zabiegi mające na celu przygotowanie gleby do siewu (coraz częściej widuje się rolników stosujących uproszczoną uprawę gleby). Warto pamiętać, aby nie zostawiać tej czynności na ostatnią chwilę, ponieważ gleba po zaoraniu powinna odleżeć około 2-3 tygodnie. Ostatnie opady deszczu w rejonie Podlasia znacznie ułatwiają przygotowanie gleby.
Przed siewem należy także zaopatrzyć się materiał siewny. Kiedy wybieramy materiał kwalifikowany należy kierować się listami odmian zalecanych dla danego regionu udostępnianych przez COBORU, ponieważ tylko wtedy możemy właściwie dobrać odmianę do warunków panujących w naszym regionie.
Kiedy decydujemy się na własny materiał siewny zaleca się wykonać test na zdolność kiełkowania. Do tego celu należy losowo wybrać 100 ziarniaków oraz umieścić je na nasączonej gazie lub też posiać do donicy. Po kilku dniach od rozpoczęciu testu okaże się czy nasz materiał siewny nadaje się do siewu. W tym roku szczególnie warto zdecydować się na taki eksperyment, ponieważ wiele zbóż jest gorszej jakości (mowa tu przede wszystkim o porastaniu). Oprócz sprawdzania zdolności kiełkowania warto także wykonać zaprawianie nasion.
Ziarno przed siewem musi być zaprawione
Tuż przed siewem zbóż należy zastosować nawożenie przedsiewne zgodne do założeń co do przyszłego plonu, oraz tego, co znajduje się w glebie. Podstawą są badania gleby, które należy wykonywać jak najczęściej, aby na bieżąco śledzić stan oraz zasobność naszej gleby.
Przed wjazdem w pole należy wykonać przegląd oraz konserwację maszyn. W przypadku siewników zbożowych należy wykonać próby kręcone, aby ustalić optymalną ilość wysiewu dla danego gatunku oraz odmiany.
Oczywiście najważniejsza jest pogoda, ponieważ nawet najlepsze przygotowania mogą lec w gruzach, gdy nadjedzie załamanie pogody, które uniemożliwi wykonywanie prac polowych. Niestety, pogoda w ostatnich czasach jest bardzo dynamiczna i można tylko liczyć na to, że tej jesieni będzie ona łaskawa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś