Plony zbóż mogą być wyższe. Warto stosować nowe odmiany
Polska jest druga w Unii Europejskiej pod względem powierzchni zasiewów zbóż, a jeżeli chodzi o zbiory zajmuje trzecie miejsce. Produkcja mogłaby być jednak wyższa, gdyby rolnicy przykładali większą wagę do wymiany materiału siewnego.
Tymczasem w kraju wymienia się tylko 10 proc. tego materiału, mimo że są u nas opracowywane nowe odmiany, które gwarantują wyższe zbiory i plony - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia.
Silne przymrozki atakują Polskę
Zboża zajmują w Polsce około 75 proc. areału ziem uprawnych, a wśród nich najważniejsza jest pszenica. Dlatego naukowcy zajmują się drobiazgowo tym gatunkiem i przeprowadzają liczne badania.
- Zrealizowaliśmy duży projekt pod nazwą "Bioprodukty". Z jednej strony zajmowaliśmy się uwarunkowaniem plonu roślin zbożowych, w tym głównie pszenicy jarej i ozimej, a następnie czynnikami, które wpływają na wielkość i jakość plonu - mówi prof. Jan Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Gość radiowej Jedynki zauważa, że producenci rolni najczęściej koncentrują się na wielkości plonu. - Ale racjonalny producent myśli, jak doprowadzić do tego, żeby uzyskać duży plon, a ten duży plon zależy od optymalizacji trzech składowych - przede wszystkim liczby kłosów, a ponadto liczby ziaren w kłosie i masy tysiąca ziaren - wyjaśnia ekspert.
Okazuje się bowiem, że w naszej strefie klimatycznej najważniejszą rolę pełni liczba kłosów, która odpowiada w 50-60 proc. za wielkość plonu w pszenicy ozimej, a następne składowe stopniowo coraz mniej.
Naukowcy zakończyli już badania i teraz najważniejsze jest, by wyniki i wnioski trafiły jak najszybciej do gospodarzy i doradców rolniczych.
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia