Komentarz MRiRW do protestu Oszukanej Wsi
Poprosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o komentarz do wczorajszego protestu rolników z "Oszukanej Wsi" w Sitnie. Odpowiedź prezentujemy poniżej.
„Uprzejmie informuję, że 30 czerwca br. w siedzibie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się spotkanie przedstawicieli plantatorów malin i firm skupowych, podczas którego minister Rober Telus poinformował o prowadzonych rozmowach wewnątrzresortowych i międzyresortowych w sprawie sytuacji na rynku malin.
Oszukana Wieś protestowała w Sitnie!
Minister zapowiedział także prowadzenie ścisłych kontroli jakości importowanych do Polski malin. Ponadto analizowane są możliwości przeprowadzenia skupu owoców przez dwie firmy państwowe. Szczegóły będą znane wkrótce.
Import malin wyniósł w 2021 r. 18 tys. ton, w roku 2022 - 22 tys. ton, a w tym roku - 8 tysięcy ton. Te dane pokazują, że sytuacja na rynku malin nie jest to o tyle wynikiem importu, co dużych zapasów z roku ubiegłego.
Jednocześnie MRiRW uprzejmie informuje, że Polska jest znaczącym producentem malin z roczną produkcją na poziomie powyżej 100 tys. ton. Rekordowo wysokie ceny skupu malin w ostatnich dwóch latach (w 2021 r. - 15,90 zł/kg, a w 2022 r. - 14,00 zł/kg) oraz nagromadzone zapasy maliny mrożonej na skutek ubiegłorocznego importu z Ukrainy wywołały obecnie presję na ceny skupu świeżych malin. Jesteśmy na początku sezonu zbiorów malin. Obecnie ceny uzyskiwane w skupie oscylują wokół 5 zł za kilogram maliny do przetworzenia.
Resort rolnictwa na bieżąco monitoruje sytuację na rynku owoców miękkich oraz prowadzi dialog z ich producentami i przetwórcami. Organizowane są spotkania z przedstawicielami organizacji branżowych skupiających producentów owoców i przetwórców poświęcone sytuacji na rynku owoców miękkich w tegorocznym sezonie zbiorów oraz sytuacji na rynku przetworów z owoców miękkich.
Rząd wprowadza nową pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. Każda firma, która skupuje owoce miękkie od polskiego rolnika lub prowadzi działalność w zakresie mrożenia tych owoców może otrzymać niskooprocentowany (2 proc.) kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa. Kredyty te są przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw i mają na celu zapewnienie płynności finansowej firmom skupującym w nowym sezonie. Taka pomoc krajowa wymaga notyfikacji przez Komisję Europejską.
Oszukana Wieś będzie protestować w Sitnie!
Ponadto producenci malin mogą również skorzystać z szeregu już dostępnych działań systemowych:
• MRiRW od wielu lat zachęca producentów do zrzeszania się w organizacje producentów owoców i warzyw, które jako silne podmioty na rynku są szansą dla plantatorów mierzących się z problemem niskich cen, jak również ze zbytem swoich produktów. Głównym celem działalności organizacji producentów owoców i warzyw jest stabilizacja rynków owoców i warzyw oraz umacnianie pozycji rynkowej producentów. Podmioty te są odpowiedzialne m.in. za skuteczne równoważenie relacji popytowo-podażowych na rynkach poszczególnych owoców i warzyw, co ma skutkować ustabilizowaniem cen uzyskiwanych przez producentów w długookresowej perspektywie. Organizacje producentów są zobowiązane do zagospodarowania całości produkcji dostarczonej przez swoich członków. Mają możliwość zastosowania działań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz zapobiegania kryzysom (obejmujących między innymi wycofanie owoców i warzyw z rynku), korzystając jednocześnie ze wsparcia finansowego na ich realizację.
• Rolnicy zajmujący się uprawą malin mogą korzystać na zasadach ogólnych z powszechnych instrumentów wsparcia dostępnych w Polsce w ramach systemu płatności bezpośrednich.
• Wsparcie finansowe do upraw sadowniczych, m.in. do upraw jagodowych (np. truskawka, malina, porzeczka, agrest) przyznawane jest również w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020. Pomoc finansowa jest przyznawana do upraw w okresie przestawiania na produkcję ekologiczną, czyli w konwersji, jak i już ekologicznych, tj. po okresie konwersji.
• Resort rolnictwa prowadzi działania na rzecz wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw poprzez aktywne wykorzystanie instrumentów prawnych i instytucjonalnych na rzecz przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w łańcuchu żywnościowym oraz upowszechnienie trwałych, dobrowolnych powiązań producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami (umowy kontraktacyjne, umowy na dostarczanie produktów rolnych).
Małgorzata Książyk
zastępca dyrektora
Departamentu Komunikacji i Promocji”
***
Komentarz
Pragnę zauważyć, że protest Stowarzyszenia "Oszukana Wieś" w Sitnie w dniu 2 lipca 2023 r. dotyczył przede wszystkim problemów na rynku zbóż i rzepaku, a o tym w odpowiedzi resortu rolnictwa nie ma ani słowa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz