Jak zapewnić pszenicy dobry start?
Aby redlice siewnika mogły pracować równomiernie, a ziarniaki zostały umieszczone na jednakowej głębokości, trzeba starannie przygotować rolę do siewu.
Jest to możliwe tylko wtedy, gdy glebę odpowiednio dociśniemy, a redlice w siewniku będą ostre i nie będą wysiewać ziarniaków po powierzchni pola. W dociśniętej glebie podsiąkanie wilgoci z głębszych warstw jest lepsze i nasiona zyskują przez to właściwe warunki do równego startu. Takich możliwości nie daje gleba zbyt mocno spulchniona ani pełna zaschniętych grud.
Termin siewu pszenicy ozimej
W warunkach częstych opadów, przy odpowiedniej ilości wilgoci, świeżo wyoraną glebę możemy zostawić w celu samoczynnego osiadania. Jeśli w glebie brakuje wilgoci, nie wolno jej po wyoraniu zostawić bez uprawy, gdyż orka spowoduje jej dodatkowe przesuszenie. Idealne będzie tutaj zastosowanie zespołów uprawowych z ciężkim wałem dogniatającym, zagregatowanych z siewnikiem.
Jeśli nasze narzędzia uprawowe nie umożliwiają dokładnego przygotowania gleby i precyzyjnego siewu, powinniśmy normę wysiewu odpowiednio zwiększyć. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, rośliny uprawne będą konkurować między sobą o światło i składniki pokarmowe, produkując źdźbła, które później obumrą. Roślina zużyje składniki pokarmowe na coś, co w efekcie nie wyda plonu, dlatego warto wysiać tylko niezbędną ilość ziarniaków i zadbać, by rośliny pszenicy nie miały konkurencji ze strony chwastów i mogły bez przeszkód się rozwijać.
W zależności od terminu siewu i warunków glebowych panujących na polu powinniśmy ustalić odpowiednią normę wysiewu. Jeśli wysiewamy nasiona w terminie koniec września - początek października w wilgotną glebę, norma wysiewu w granicach 150-170 kg/ha w zupełności wystarczy do zapewnienia odpowiedniej obsady roślin.
Jeśli siew odbędzie się w późniejszym terminie lub warunki glebowe będą gorsze - gleba przesuszona lub na glebach ciężkich, wtedy normę wysiewu należy zwiększyć o 10-15 proc.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz