Fertinnowa, czyli edukacja i praktyka w fertygacji upraw warzywniczych
Fertygacja i nawadnianie są integralną częścią nowoczesnej, zrównoważonej produkcji ogrodniczej. Efekty zmian klimatu i wzrost zapotrzebowania na wodę oraz obawy dotyczące jakości wody ze względu na zanieczyszczenie środowiska są czynnikami dla tworzenia nowego ustawodawstwa i rozwoju innowacyjnych technologii mających na celu zrównoważone użycie wody w uprawach z fertygacją.
KE: Będziemy mocno wspierać sektor owoców i warzyw
Projekt realizowany będzie przez trzy lata do 31 stycznia 2019 roku, a finansowany jest przez największy w historii program badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej - Horyzont 2020. Jego budżet w latach 2014-20 wynosi prawie 80 mld euro (340 mld zł).
Ideą tego programu było stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.
- Fertinnowa, czyli po angielsku "Transfer of INNOvative techniques for sustainable WAter use in FERtigated crops" (Transfer Innowacyjnych technik zrównoważonego zużycia wody w uprawach z fertygacją) to nowy europejski projekt, którego najważniejszym celem jest edukacja producentów rolnych o efektywnych i zrównoważonych sposobach wykorzystywania wody poprzez wymianę wiedzy na temat najnowszych technologii i praktyk związanych z fertygacją i nawadnianiem - wyjaśnia Jadwiga Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
2015 – rok suszy
Konsorcjum projektu Fertinnowa składające się z przedstawicieli przemysłu i nauki postawiło sobie za cel identyfikację, określenie i inwestycje w najlepsze dostępne technologie do zastosowania na poziomie gospodarstwa
To wymaga odpowiednich działań i przekazania informacji o metodach i technologiach dotyczących zrównoważonej produkcji upraw ogrodniczych z fertygacją, zaadoptować te praktyki do swojego gospodarstwa oraz zapoznać się z technologiami stosowanymi w innych krajach UE.
Więcej informacji na temat projektu znajdziesz tutaj i tutaj