Susza wpłynie na plony. Deszcze potrzebne od zaraz
Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB). To potwierdzenie sytuacji, którą rolnicy obserwują na swoich polach.
Brak deszczu doskwierający uprawom to teraz jeden z głównych problemów dla rolników. Nie ukrywa tego prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
- Dzisiaj już widać skutki na uprawach zbożowych. Najbardziej na jarych, ale i na ozimych również. Na słabszych glebach zwłaszcza. To będzie skutkowało zmniejszeniem plonów zbóż – powiedział na antenie Radia dla Ciebie Szmulewicz.
Hiszpania. Z powodu nasilającej się suszy hodowcy decydują się na ubój bydła
Konieczna korekta szacunków
Jak dodawał, jeżeli nie popada wkrótce deszcz, to będą skutki dotyczące również roślin okopowych, takich jak buraki czy ziemniaki, jak również kukurydzy.
- Szacunkowe plony na ten rok, były bardzo optymistyczne na początku maja. Dzisiaj trzeba dokonać korekty. Plony będą znacznie mniejsze i gorszej jakości. Myślę, że w zbożach jarych może być to rzędu nawet pięćdziesięciu paru procent, bo wyglądają źle. W ozimych może być ten procent trochę mniejszy w zależności od jakości gleby i od ewentualnego deszczu – stwierdził szef rolniczego samorządu.
Instytut Nawożenia Uprawy i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy przekazał właśnie, że w drugim okresie tegorocznego raportowania - tj. od 1 kwietnia do 31 maja- stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -70 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 marca - 20 maja).
Resort zapomniał o obiecanej pomocy suszowej? WIR interweniuje
8 procent gruntów w suszy?
„Największe niedobory wody notowano na terenach: Pobrzeża Południowobałtyckiego, Żuław, na północy Pojezierza Mazurskiego, zachodniej części Kujaw – od -150 do -169 mm. Duży deficyt wody notowano również na obszarze Pojezierza Pomorskiego, Wielkopolskiego (część wschodnia), również na pozostałym obszarze Mazurskiego, Niziny Południowowielkopolskiej - od -120 do -149 mm. Nieco mniejszy deficyt wody od
-90 do -119 mm występował na terenie leżącym na południe od ww. obszarów. Natomiast na południu kraju niedobory były mniejsze - od 0 do -89 mm” – czytamy w raporcie IUNG-PIB.
Zaznaczono w nim, że susza rolnicza występowała na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i dolnośląskiego. Suszę zarejestrowano w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych.
„W drugim okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 676 gminach (27,29 proc. gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 8,21 proc. gruntów ornych kraju” – poinformował Instytut.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz