Susza rolnicza występuje we wszystkich województwach i wszystkich uprawach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2022,13:00 Aktualizacja: 26-08-2022,13:10
A A A

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy poinformował w Klimatycznym Bilansie Wodnym, że susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach.

Jak podaje IUNG susza dotknęła uprawy kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.

aplikacja suszowa, susza rolnicza, straty z powodu suszy, Lubuska Izba Rolnicza

Rolnicy wściekli na monitorowanie suszy "zza biurka"

W województwie lubuskim są gminy, które nie "załapały się" na suszę rolniczą. Tymczasem w rzeczywistości straty w plonach nie różnią się tam od sąsiadujących terenów, gdzie zjawisko - według wskazań monitoringu...

"Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -229 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego od -160 do -219 mm oraz na Pojezierzach: Wielkopolskiego i w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, na Pobrzeżu Słowińskim, od -160 mm do -209 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wystąpił w Kotlinie Sandomierskiej oraz na Równinie Piotrkowskiej od -160 mm do -199 mm" - informuje IUNG.

W raporcie dodano, że na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej i wschodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory wody były już mniejsze od 0 do -109 mm.

"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziesiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski" - podkreśla IUNG.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij