Susza rolnicza – gdzie jest najmniej wody dla upraw?
W dziewięciu województwach i czterech rodzajach upraw - stwierdził suszę rolniczą w swoim ostatnim tegorocznym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG).
„W czternastym okresie raportowania, tj. od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -63 mm. Deficyt wody w obecnym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 3 mm” – podaje IUNG.
Według jego danych, największe niedobory wody - od -160 do -179 mm - notowano na obszarze Niziny Podlaskiej oraz w południowej i w wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Na południu kraju oraz w Polsce północnej deficyt wody był najmniejszy - od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
KRIR: szacowanie strat suszowych do zmiany. Praca wielu osób idzie na marne
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czternastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – zapisano w raporcie.
Susza rolnicza - według stanu na 30 września - występowała na terenie dziewięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i lubelskiego. Odnotowano ją w czterech rodzajach upraw: rzepaku i rzepiku, burakach cukrowych, kukurydzy na kiszonkę i kukurydzy na ziarno.
„W czternastym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 383 gminach (15,46 proc. gmin Polski)” – przekazuje Instytut.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz