Spotkania z rolnictwem precyzyjnym w RZD SGGW Wilanów-Obory
Po raz kolejny studenci kierunków rolnictwo i zootechnika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mieli możliwość zapoznania się z wybranymi technologiami rolnictwa precyzyjnego podczas zajęć terenowych, które odbyły się 13 października 2017 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Wilanów-Obory.
W zajęciach uczestniczyło około 75 studentów studiów magisterskich, którzy mieli szansę na zapoznanie się z rolnictwem precyzyjnym w praktyce.
Miłośnicy rolnictwa u Wiesława Gryna
W ramach tych zajęć zostały przedstawione urządzenia do mapowania wielkości i jakości plonu montowane na kombajnie zbożowym, urządzenie do szybkiej oceny wybranych właściwości gleby (zawartości materii organicznej, przewodności elektrycznej i pH gleby), urządzenia do nawigacji ciągników i maszyn oraz zmiennego wysiewu nasion i nawozów. Ponadto studenci mogli się zapoznać z możliwościami wykorzystania dronów w rolnictwie.
Część prezentowanych rozwiązań, takich jak precyzyjny system nawigacji ciągnika, czy też urządzenia do monitorowania plonu zbóż, jest stosowana w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Wilanów-Obory na co dzień. Były one prezentowane przez pracowników Rolniczego Zakładu Doświadczalnego lub pracowników Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW.
Dr hab. Stanisław Samborski przedstawił zasady działania platformy MSP-3 Veris w ocenie przewodności gleby, pH oraz zawartości materii organicznej. Studenci uczestniczyli w mapowaniu jednego z pól gospodarstwa SGGW w ten sposób poznając funkcje urządzenia.
Studenci WRiB u Witolda Ferensa
Niektóre z technologii były prezentowane przez przedstawicieli firm.
Przedstawiciel firmy Kamrol zaprezentował panel firmy Ag Leader pozwalający na równoczesne sterowanie dwiema czynnościami, np. automatycznym prowadzeniem ciągnika i sterowaniem wysiewem nasion lub zmiennym nawożeniem.
Przedstawiciele firm Solectric oraz Polskiej Grupy Systemów Bezzałogowych przedstawili możliwości wykorzystania dronów na potrzeby rolnictwa precyzyjnego (np. monitorowania stanu roślin z użyciem wskaźnika NDVI).
Zaprezentowany został profesjonalny multikopter DJI oraz płatowiec Marabut, który mimo silnego wiatru wykonał zobrazowania multispektralne jednego z pól gospodarstwa SGGW.
Wielu studentów było zainteresowanych zaprezentowanymi technologiami, czego dowodem były liczne pytania do osób prowadzących pokazy poszczególnych technologii.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz