Rząd przyjął zmienione rozporządzenie. Wnioski "suszowe" można składać do 17 listopada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2023,14:10 Aktualizacja: 30-10-2023,14:15
A A A

Rada Ministrów w poniedziałek wydłużyła termin składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy. Rolnicy będą mieli taką możliwość do 17 listopada br.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – o czym pisaliśmy – pojawił się w wykazie prac legislacyjnych w miniony piątek. A teraz został już przyjęty.

Obecnie termin składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy upływa 30 października 2023 r. Jednak ze względu na liczne prośby od organizacji rolniczych, rząd przedłuży ten termin do 17 listopada 2023 r.” – czytamy w rządowym komunikacie.

mrirw, resort rolnictwa, projekt, rozporządzenie, susza, susza rolnicza, szacowanie szkód, aplikacja suszowa

Perturbacje z aplikacją. Składanie wniosków o szacowanie szkód suszowych będzie wydłużone

Termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji klęskowych będzie wydłużony do 17 listopada br. O wydłużenie okresu na składnie wniosków – o czym pisaliśmy...

Jak w nim dodano, znowelizowane rozporządzenie oznacza też możliwość udzielania w 2024 r. pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek – spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu – powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy.

„Rozwiązanie jest konieczne z uwagi na wyczerpanie w bieżącym roku limitu pomocy de minimis, co uniemożliwia udzielenie pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w wysokości do 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej” - wskazano w komunikacie.

Rząd podkreśla w nim, że „możliwość uzyskania pomocy powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej rolników, a tym samym docelowo na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej”.

Poleć
Udostępnij