Perturbacje z aplikacją. Składanie wniosków o szacowanie szkód suszowych będzie wydłużone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2023,9:35 Aktualizacja: 28-10-2023,9:39
A A A

Termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji klęskowych będzie wydłużony do 17 listopada br.

O wydłużenie okresu na składnie wniosków – o czym pisaliśmy – zaapelowały m.in. izby rolnicze. Zwracający się do nich rolnicy wskazywali na liczne problemy z rządowa aplikacją służącą do wnioskowania o oszacowanie szkód. Narzędzie to działa w ocenie gospodarzy w ślimaczym tempie lub w ogóle, lepiej bywa tylko w nocy. Ponadto gospodarze narzekają, że zaciąga błędne dane itp.

Wydłużenie do 17 listopada

W reakcji na te głosy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trafił on w piątek do „Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”.

wir, pir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, susza, susza rolnicza, aplikacja suszowa, szacowanie szkód

"Coś poszło nie tak" - aplikacja suszowa w dzień nie działa poprawnie. Izby chcą więcej czasu na wnioski

Z wielu regionów kraju płyną głosy od rolników, którzy w związku z problemami w funkcjonowaniu tzw. aplikacji suszowej nie mogą skutecznie złożyć wniosków. Izby rolnicze chcą wydłużenia terminu na te ważne czynności....

W projekcie zaproponowano:
1) wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji do 17 listopada 2023 r.;
2) umożliwienie udzielania w 2024 r. pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy.

Nie wszyscy dostaną wsparcie

Przy czym zastrzeżono, że w związku z wykorzystaniem w bieżącym roku limitu pomocy de minimis, pomoc nie będzie mogła zostać udzielona tym producentom rolnym, w których gospodarstwach szkody wyniosły do 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Poleć
Udostępnij