Rolnictwo precyzyjne praktycznie
Zapoznanie studentów kierunków rolnictwo i zootechnika z możliwości wykorzystania wybranych technik rolnictwa precyzyjnego było celem zajęć terenowych, które odbyły się 4 listopada 2016 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Wilanów-Obory.
W zajęciach uczestniczyło około 60 studentów studiów magisterskich, którzy mogli zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem wybranych rozwiązań stosowanych w rolnictwie precyzyjnym. Każdy ze studentów zapoznał się z możliwościami wykorzystania urządzeń do szybkiej oceny właściwości gleby i łanu roślin, jak również urządzeń do nawigacji ciągników i maszyn oraz zmiennego wysiewu nasion i nawozów.
10 przykazań rolnictwa precyzyjnego
Kamil Szymańczak z firmy Kamrol zaprezentował najnowsze rozwiązania firmy Ag Leader pozwalające na automatyczne sterowanie poszczególnymi sekcjami siewników precyzyjnych. Pozwala to np. na stosowanie zmiennej gęstości siewu kukurydzy na podstawie wcześniej przygotowanych map uwzględniających zmienność gleby w obrębie pól.
Zaletą takiego rozwiązania jest również pełniejsza kontrola nad poprawnością siewu, w tym unikanie obszarów obsianych podwójnie lub pominiętych.
Dr inż. Stanisław Samborski przedstawił możliwości wykorzystania oraz działanie platformy MSP-3 Veris do szybkiej oceny trzech właściwości gleby, tj. przewodności gleby, pH oraz zawartości materii organicznej. Jako szczególnie przydatną w ocenie zmienności glebowej pola, wskazał przewodność elektryczną gleby, która jest silnie powiązana z uziarnieniem.
Dzięki temu istnieje możliwość przygotowania bardzo szczegółowej mapy zmienności pola pod względem uziarnienia gleby, co można wykorzystać do przygotowania map zmiennego wapnowania lub zmiennej gęstości siewu.
Poza ww. rozwiązaniami studenci mogli zapoznać się również z stosowaniem nawigacji satelitarnej (GPS) w prowadzeniu równoległym maszyn, jak również wykorzystaniem odbiorników GPS w pobieraniu próbek gleby oraz wykorzystaniu czujników optycznych w ocenie stanu łanu roślin.
Wielu studentów rozważało zastosowanie przedstawionych rozwiązań w własnych gospodarstwach rolnych w bliskiej przyszłości.