Powiększa się obszar objęty suszą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2018,13:40 Aktualizacja: 17-09-2018,13:47
A A A

W zachodniej części Polski powiększa się obszar objęty suszą. Największe problemy z niedoborem wody nadal występują w okolicach Poznania - wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W dwunastym okresie raportowania, tj. od 11 lipca do 10 września stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisali eksperci IUNG.

międzyplony ścierniskowe, zazielenienie, susza rolnicza, trawy, rośliny pastewne, obszary proekologiczne EFA

Zazielenienia a susza. Są kolejne odstępstwa

Na wniosek Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia. Dokument upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach...

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -94 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW zwiększyła się o 18 mm w stosunku do poprzedniego.

Niesprzyjające warunki pogodowe wystąpiły zwłaszcza w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz opolskim.

W zachodniej części kraju obszar suszy powiększył się. Największy deficyt wody, tak jak w poprzednich tygodniach, występował w Poznaniu i jego okolicach, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Duży niedobór wody stwierdzono także na terenie Nizin: Szczecińskiej i Wielkopolskiej oraz w okolicach Trzebnicy.

We wschodniej części Polski deficyt wody jest niewielki.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, Jan Krzysztof Ardanowski, susza

Brakuje gminnych protokołów z komisji suszowych. Minister wietrzy spisek

Około połowa gmin nie przekazała wojewodom protokołów dotyczących poniesionych przez rolników strat wskutek suszy, co uniemożliwia wypłatę pieniędzy - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Nie wykluczył, że...

Według IUNG, susza rolnicza zagraża obecnie krzewom owocowym, ziemniakom, uprawom chmielu, warzyw gruntowych, buraków cukrowych, tytoniu, kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, drzew owocowych. Dla monitorowanych upraw w ostatnim raportowanym okresie (11 lipca do 10 września) deficyt wody zwiększył się.

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych. Notowano ją w ośmiu województwach w 631 gminach, czyli w ok. 25 proc. gmin Polski, na powierzchni 15 proc. gruntów ornych.

Niedobór wody dotykał też plantacje ziemniaków w ośmiu województwach w 566 gminach (w 22 proc. gmin kraju), obejmujących 13 proc. gruntów ornych. Susza wystąpiła także w uprawach chmielu w sześciu województwach (w 356 gminach - 14 proc. gmin kraju) na powierzchni 4,6 proc. gruntów ornych.

Liczba gmin objętych suszą wzrosła z 587 do 631. Deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.