Zazielenienia a susza. Są kolejne odstępstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: MRiRW, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2018,8:50 Aktualizacja: 17-09-2018,9:03
A A A

Na wniosek Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia.

Dokument upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA. Decyzja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom w zakresie zwiększenia możliwości wykorzystania dostępnych gruntów na cele paszowe w związku z długotrwałą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i jej skutkami, z którymi nadal muszą się zmierzyć rolnicy.

pole, podorywka, powiat makowski, siew poplonu, ciągnik, rozsiewacz

Okiem rolnika: korzyści z wysiewania międzyplonów ścierniskowych

Wielu rolników uważa, że międzyplony (poplony) są wysiewane tylko w celu  pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej, czyli "na dopłatę". Jest to jednak bardzo mylne myślenie, gdyż uprawa międzyplonów niesie za sobą...

W ramach odstępstwa gospodarze będą mieli możliwość wysiania międzyplonu składającego się z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych zielnych roślin pastewnych, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin - informuje resort.

Za międzyplony w ramach EFA uznawane będą również uprawy roślin ozimych uprawiane w plonie głównym z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt lub wypasanie.

Dodatkowo zgodnie z decyzją rolnicy, którzy w celu wypełnienia praktyki EFA wysiali międzyplon ścierniskowy, ale ze względu na suszę nie mogli wykonać jego wysiewu w optymalnym agrotechnicznym terminie, będą mogli skrócić okres utrzymywania międzyplonu ścierniskowego do 6 tygodni pod warunkiem, że na gruntach będą wysiane rośliny ozime.
 

Poleć
Udostępnij