Papier wykluczony - szacowanie szkód suszowych tylko przez aplikację. O czym jeszcze warto pamiętać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,18:55 Aktualizacja: 25-10-2023,18:58
A A A

Resort rolnictwa przypomina zasady, które zgodnie z przepisami obowiązują producenta rolnego przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pomocą publicznej aplikacji.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć za pomocą publicznej aplikacji każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich roku, w którym wystąpiła susza. Co bardzo istotne, nie ma możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód w wersji papierowej.

mrirw, resort rolnictwa, aplikacja, aplikacja suszowa, wnioski, szacowanie, straty, susza

Zmiana zatwierdzona. Więcej czasu na wnioski o szacowanie szkód przez aplikację suszową

Termin na składanie wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy za pośrednictwem aplikacji publicznej został wydłużony do 30 października – potwierdza swoją wcześniejszą zapowiedź resort rolnictwa. Już pod...

Wniosek można wysłać tylko raz

„Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach, w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej - do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Wniosek można wysłać tylko raz. Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.” – wylicza ministerstwo rolnictwa.

Suszę wskazujemy w plonie głównym

Dalej uczula, że „suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym, nie szacujemy strat np. na ugorach”. Ponadto zaleca się sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione.

„Odnosząc się do upraw będących w programach rolnośrodowiskowych – uprawy na ugorach, uprawę tę traktujemy jako nieprodukcyjną, w tych uprawach nie szacujemy strat suszy” – wskazuje MRiRW.

wielkopolska izba rolnicza, wir, wystąpienie, susza, szacowanie, szkody, straty, aplikacja suszowa, komisje klęskowe

Aplikacja suszowa z felerem. Konieczna szybka poprawka informatyczna

W związku z sygnałami płynącymi od rolników i członków gminnych komisji klęskowych, którzy zwracają uwagę na problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej, Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) skierowała...

Wybrać z listy i wpisać liczbę zwierząt

Co ważne, wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informację o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt ma być ona zgodna z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych.

„A zatem, uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt. W aplikacji nie ma możliwości wpisania np. jeleni, danieli czy koni” – wskazuje resort.

Jak dodaje, w przepisach nie przewidziano możliwości złożenia wniosku w aplikacji publicznej o oszacowanie strat spowodowanych suszą przez następców prawnych.

Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę są dostępne w instrukcji (tutaj).

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.