Międzyplony walczą z suszą
Od 2012 r. w Sahryniu na Zamojszczyźnie prowadzone są doświadczenia z uprawą specjalnych mieszanek TerraLife w międzyplonie ścierniskowym w stanowisku po rzepaku ozimym a przed burakiem cukrowym. Trzeci rok z rzędu po ich siewie brakuje wilgoci.
Plonowanie mieszanek porównywane jest z gorczycą oraz z kontrolą, którą stanowią samosiewy rzepaku ozimego.
Rzepak ozimy - bardzo prosta technologia dla każdego
W tym roku mieszanki wysiano 27 lipca w ilości zgodnej z zaleceniami producenta natychmiast po uprawie rzepaczyska wykonanej agregatem ścierniskowym. Po siewie przeprowadzono bronowanie.
Dodatkowo, część nasion rozsiano na rzepaczysko przed uprawą agregatem ścierniskowym i nie wykonano żadnych dodatkowych zabiegów uprawowych. W ten sposób próbuje się sprawdzić czy taki sposób uprawy międzyplonów da zadowalające efekty.
Z wieloletnich już obserwacji wynika, że uprawa międzyplonu ścierniskowego po rzepaku ozimym wiąże się z dwoma głównymi problemami: konkurencją ze strony samosiewów rzepaku oraz suszą panującą podczas siewu i po nim.
Osypane nasiona rzepaku bardzo szybko kiełkują i w zasadzie jedyną rośliną, która jest w stanie stawić mu im czoła jest gorczyca. Najgorzej radzą sobie rośliny bobowate grubonasienne (strączkowe), takie jak łubin i groch, które ze względu na duże nasiona potrzebują znacznych ilości wody do skiełkowania.
W poprzednich latach próbowano zniszczyć większą ilość samosiewów rzepaku poprzez wykonanie uprawy pożniwnej agregatem ścierniskowym, odczekanie na ich skiełkowanie i ponowną uprawę.
Uprawa konserwująca receptą na ochronę klimatu
Efekty te były jednak niezadowalające. Poza tym wiązało się to z opóźnianiem siewu międzyplonów, co skracało ich okres wegetacji i niekorzystnie wpływało na plon biomasy.
W związku z tym w tym roku Witold Ferens, rolnik z którym współpracuję przy prowadzeniu doświadczeń z burakiem cukrowym zdecydował się na wynajęcie nowocześniejszego kombajnu do zbioru rzepaku, aby ograniczyć straty nasion, a tym samym ilość samosiewów.
Niestety, na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu. W tym roku ponownie borykamy się na Zamojszczyźnie z brakiem opadów, czyli z zupełnie innym problemem niż reszta kraju, w której jest nadmiar opadów.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz