Klęska goni klęskę. Straty w rolnictwie ciągle rosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2017,10:40 Aktualizacja: 14-07-2017,15:47
A A A

Na prawie 500 mln zł oszacowano dotychczas straty w rolnictwie spowodowane przez klęski żywiołowe. Szkody stwierdzono w ponad 23,5 tys. gospodarstw - poinformował resort rolnictwa.

Według najnowszych danych szacowanie szkód zakończyły 332 komisje, ale nadal prace prowadzone są w 1007 gminach. Z dotychczasowych szacunków wynika, że straty poniosło 23 555 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 109,5 tys. hektarów. Na powierzchni 55 tys. ha straty przekraczają 70 proc.

straty w uprawach, komisje szacujące straty, wypłata odszkodowań, pomoc de minimis, sadownictwo, wiosenne przymrozki

Komisje powoli kończą prace. A straty rosną i rosną

Straty w uprawach rolnych spowodowane przez klęski żywiołowe, głównie przymrozki, wynoszą 393,2 mln zł - wynika z ostatnich raportów przekazanych przez wojewodów do resortu rolnictwa. Prace komisji trwają jeszcze w 971 gminach....

Tak wysokie szkody odnotowano także w 61,4 tys. mkw. tuneli foliowych i szklarni.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa wyjaśnił, że szacowanie strat spowodowanych przez przymrozki prawdopodobnie zakończy się do końca lipca, ale komisje w wielu przypadkach nie zakończą pracy, gdyż co chwila występują jakieś klęski.

W ostatnim tygodniu przez kraj przeszły nawałnice i gradobicia powodując zniszczenia. Dodał, że m.in. komisje w woj. opolskim i śląskim wróciły do szacowania strat.

Polityk poinformował, że jeżeli chodzi o pomoc rządową, to będzie możliwe przygotowanie programu pomocowego dopiero po zakończeniu wszystkich szacunków szkód. Kiedy ten program powstanie, będzie wiadomo za 2 tygodnie.

- Jeżeli zbiory rzepaku będą przebiegały sprawnie, to wtedy myślę, że tę pomoc będziemy procedować na początku sierpnia - powiedział. Zaznaczył, że jeżeli wystąpią anomalie pogodowe, jakie zdarzyły się w ostatnim okresie, to z uchwaleniem programu trzeba będzie poczekać do września.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.