Zmiany w aplikacji ARiMR w zakresie zmianowania i dywersyfikacji upraw. Termin składania wniosków o dopłaty ma być wydłużony
Departament Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje o zmianach w aplikacji eWniosekPlus w zakresie normy GAEC7 na rok 2024 oraz płatności dla małych gospodarstw.
Agencja przekazuje, że w związku z planowanymi zmianami przepisów od 2024 roku w zakresie warunków spełnienia normy GAEC7 (dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji upraw), obecnie trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.
Zmianowanie po staremu
„Mając na uwadze brzmienie projektowanych przepisów w kampanii 2024 roku, rolnik będzie mógł spełnić wymogi dla normy GAEC7 albo spełniając warunek zmianowania, albo warunek dywersyfikacji. W przypadku, gdy rolnik zamierza spełnić normę GAEC7 poprzez zmianowanie upraw, należy mieć na uwadze, iż na 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymywana rok do roku na tej samej powierzchni. Zasady w zakresie tego warunku nie uległy zmianie” - wskazuje ARiMR.
Uwaga, ważny komunikat ARiMR! Chodzi o ugorowanie i aplikację eWniosekPlus
Zmiana w dywersyfikacji
Natomiast w przypadku spełnienia wymogu normy GAEC7 poprzez dywersyfikację upraw, następuje zmiana w zależności od powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie:
- od 10 do 30 ha gruntów ornych - rolnikowi wystarczy posiadać 2 uprawy, w tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.,
- powyżej 30 ha gruntów ornych - rolnikowi wystarczy posiadać 3 uprawy, w tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.
„W świetle powyższego, na dalszym etapie obsługi wniosków, przy weryfikacji spełnienia normy GAEC7, ARiMR będzie uwzględniała wskazane powyżej zasady” – zapewnia Agencja.
Rolnik może weryfikować
Jednocześnie podkreśla, iż obecnie dla wniosków dotychczas wysłanych lub wysyłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC7, zasadność występowania tego błędu rolnik może zweryfikować, sprawdzając spełnienie tylko warunku zmianowania, który nie uległ zmianie (informacja w dedykowanym panelu normy GAEC7, w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) albo jeżeli wybierze spełnienie normy przez dywersyfikację - poprzez pozasystemowe obliczenia w oparciu o przedstawione powyżej reguły.
„Po wprowadzeniu zmian systemowych w zakresie sprawdzenia spełnienia normy GAEC7, aplikacja eWniosekPlus będzie na bieżąco prezentować w dedykowanym panelu normy GAEC7 (w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) spełnienie normy osobno: w zakresie zmianowania oraz osobno w zakresie dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu jednego z warunków dla normy GAEC7 rolnik będzie mógł wysłać wniosek” – zaznacza Agencja.
ARiMR zapowiada wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Kiedy startuje nabór wniosków?
Dla małych gospodarstw
Dodatkowo informuje, że obecnie trwają również prace dostosowawcze w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Możliwość ubiegania się o tę pomoc po wprowadzeniu modyfikacji będzie wdrożona poprzez dodanie do wniosku lub zmiany do wniosku załącznika pt. „Wniosek o przyznanie płatności do małych gospodarstw” (jego wzór będzie udostępniony na stronie internetowej ARiMR).
Więcej czasu na wnioski
Co istotne - z uwagi na powyższe zmiany - Agencja przewiduje wydłużenie terminu składania wniosków. O dalszych modyfikacjach ma informować niezwłocznie po ich wdrożeniu do aplikacji eWniosekPlus.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś