PZPRZ wnioskuje o odstępstwo od GAEC 7 i GAEC 8 na kolejny rok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2023,9:35 Aktualizacja: 20-06-2023,9:40
A A A

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) zwrócił się do ministra rolnictwa Roberta Telusa z prośbą o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie wprowadzonego na 2022 i 2023 rok odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw na kolejny okres, czyli tym razem na 2024 rok.

„Uważamy bowiem, że odstępstwa, o których mowa powyżej, są bardzo ważne po pierwsze z powodu aktualnej sytuacji geopolitycznej (jak wiadomo, głównym powodem wprowadzenia przez KE omawianego odstępstwa było zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a ta sytuacja nadal niestety ma miejsce), a po drugie z powodu obserwowanej obecnie, trudnej sytuacji ekonomicznej polskich rolników” – podkreśla w wystąpieniu PZPRZ.

gaec6, gaec7, normy, zmianowanie, okrywa ochronna gleby, interpretacje, mrirw

Okrywa ochronna gleby i zmianowanie. Resort o nowych interpretacjach

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało informację o nowych interpretacjach przyjętych i negocjowanych przepisów dotyczących norm GAEC 6 - okrywa ochronna gleby i GAEC 7 – zmianowanie. W odniesieniu do pytania samorządu...

Szansa na poprawienie dochodów

Jak zaznacza, możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach GAEC8 oraz odstępstwo od zmianowania w ramach GAEC7 to szansa na poprawienie dochodów rolniczych, mocno zubożonych ostatnio przez wysokie koszty produkcji oraz dramatycznie małe zyski ze sprzedanej produkcji.

„Obecna sytuacja geopolityczna, nadwyżka niektórych produktów rolnych na polskim rynku oraz trudności w ich wyeksportowaniu, a także gwałtowne spadki cen produktów rolnych na rynkach światowych, zachwiały w znaczny sposób funkcjonowanie polskich gospodarstw rolnych, a dla niektórych przyczyniły się do zerowego zysku z tegorocznej produkcji bądź też wymusiły poniesienie dodatkowych nakładów na produkcję. Sytuacji nie poprawiają bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące obecnie na terenie Polski – zaawansowana i dotkliwa susza oraz chłodna i późna wiosna przyczyniły się do znacznego uszczerbku na plantacjach roślin zbożowych, które są obecnie nie do nadrobienia” – wskazuje Związek.

Wniosek złóżmy jak najszybciej

Z uwagi na powyższe fakty apeluje o złożenie wniosku o przedłużenie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach oraz obowiązku zmianowania upraw na kolejny okres, celem ustabilizowania sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw oraz uniknięcia wzrostu napięcia mocno zachwianego sektora rolniczego. Takie rozwiązanie przyczyniłoby się ponadto również do częściowej redukcji poniesionych przez rolników strat w bieżącym sezonie 2022/2023.

„Bardzo ważne jest to, aby wniosek do KE został wystosowany przez Polskę jak najszybciej. Rolnicy powinni bowiem wiedzieć wcześniej, jak planować zasiewy pod przyszłoroczne zbiory” – zwraca uwagę PZPRZ.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.