Jak upowszechniać osiągnięcia badań?
W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w dniu 15 listopada 2016 r. odbyło się szkolenie pt. „Innowacje w rolnictwie – upowszechnianie badań naukowych i przykłady wdrożeń w produkcji roślinnej”. Szkolenie było zorganizowane w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
W szkoleniu wzięło udział ponad trzydziestu doradców rolnych z terenu całego kraju. Prelegentami byli natomiast pracownicy Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, jak również pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Na początku szkolenia Marcin Adamczyk z CDR w Brwinowie przestawił cele działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).
Jak pobudzić innowację w rolnictwie?
Jako kolejny wystąpił prof. Edward Arseniuk, dyrektor IHAR-PIB, który przedstawił działania instytutu, którym kieruje dotyczące postępu hodowlanego. Zaznaczył, że każdą nową odmianę należy traktować jako innowację w rolnictwie. IHAR-PIB wraz ze spółkami hodowlanymi, które mu podlegają prowadzi poprzez hodowlę nowych odmian wdrażanie innowacji, które mają duży udział w rozwoju rolnictwa w Polsce.
Kolejnym prelegentem był Marek Luty z Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o., który omówił osiągnięcia hodowlane HR Strzelce, ze szczególnym zwróceniem na nowe, obiecujące odmiany zarejestrowane w ostatnich latach. Takich odmian było w ostatnich 3 latach aż 25, z czego wyróżniające są m.in. odmiana rzepaku ozimego – Chrobry, odmiana pszenicy ozimej – Pokusa oraz odmiana pszenicy orkisz – Rokosz.
Następnie swój referat przedstawił dr Roman Warzecha, specjalista z zakresu hodowli kukurydzy w IHAR-PIB w Radzikowie. Wskazał on, że kukurydza jest rośliną zbożową o największej światowej produkcji, która obecnie przekracza 1 mld ton ziarna. Omówił historię hodowli kukurydzy oraz najnowsze metody hodowli.
Przedstawił efekty prac hodowlanych prowadzonych w IHAR-PIB i Hodowli Roślin Smolice Sp. z o. o., z której w tym roku zostało zarejestrowanych aż osiem nowych odmian kukurydzy. Odmiany te można odróżnić między innymi po nazwie, gdyż odmiany wyhodowane w HR Smolice, zarejestrowane od tego roku mają przedrostek „SM”, np. SM Jubilat.
O wysokim potencjale plonowania odmian HR Smolice świadczy to, że jest to firma hodowlana o największym udziale w polskim rynku nasiennym kukurydzy.
Kolejnym referentem był dr hab. Stanisław Spasibionek z IHAR-PIB, który w swoim referacie przedstawił postęp hodowlany rzepaku. Szczególną uwagę zwrócił na odmianę rzepaku Polko własnej hodowli, która wyróżnia się bardzo wysoką zawartością kwasu oleinowego (ok. 80 proc. w składzie oleju), co wpływa na szczególne właściwości prozdrowotne oleju wytworzonego z nasion tej odmiany.
Rolnicy coraz odważniej sięgają po innowacje
Następnie dr Katarzyna Kowalczyk z SGGW omówiła najnowsze trendy w uprawie szklarniowej warzyw, ze zwróceniem uwagi m.in. na stosowane podłoża oraz systemy doświetlania roślin. Na przykładzie uprawy ogórków pokazała zalety doświetlania LED w porównaniu do dotychczas najczęściej stosowanych lamp sodowych.
Kolejnym prelegentem był dr Stanisław Samborski z SGGW, który w swoim referacie omówił wybrane technologie rolnictwa precyzyjnego, m.in. wykorzystanie czujników optycznych w ocenie potrzeb nawożenia oraz wykorzystania map plonów w uprawie zbóż i rzepaku.
Jako ostatni wystąpił dr Dariusz Gozdowski, który przedstawił możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych w ocenie stanu łanu zbóż oraz optymalizacji nawożenia.