Rolnicy coraz odważniej sięgają po innowacje
Prócz innowacyjnych technologii rodem z zasobów wykorzystywanych niegdyś tylko przez armię jakimi są systemy GPS, coraz częściej, chociaż ostrożnie rolnicy sięgają po innowacje z półki biologii, mikrobiologii, chemii czy fizyki. Na rynku pojawiają się produkty, łączące w sobie wiedzę z wielu dziedzin.
Badania zasobności składników pokarmowych w glebie nie wykazały niedoborów poszczególnych składników. Gospodarz nie wywozi słomy, przyspiesza jej rozkład specjalistycznym preparatem bakteryjnym od trzech lat. W glebie, od dwóch lat zaszczepia mikrokultury bakterii azotowych. To było dla niego podstawą do obniżenia w tym roku nawożenia azotem o 20% w skali do normalnego cyklu produkcji.
Planowany plon to około 13 ton ziarna. Zaletą tego typu technologii jest udostępnianie azotu roślinie w lipcu i sierpniu gdy potrzeby rośliny na ten pierwiastek intensywnie rosną, a nie ma możliwości wprowadzania go do gleby.
W pierwszym tygodniu czerwca ocena sytuacji na 10 hektarowym polu wykazała brak różnic w rozwoju nadziemnej części roślin, natomiast system korzeniowy roślin z ograniczonym nawożeniem wykazuje intensywniejszy rozwój.
Jak jednak podkreśla rolnik, najważniejszy dla niego będzie poziom jakościowy i ilościowy uzyskanego plonu. Jak również podkreśla właściciel gospodarstwa, nie oczekuje on spektakularnych efektów wizualnych na roślinie, już brak różnic przy obniżonym nawożeniu jest dobrym znakiem na przyszłość.