Jak pobudzić innowację w rolnictwie?
W dniach 25-27 października 2016 r. brałam udział w wyjeździe szkoleniowo-studyjnym w ramach „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – drogą do innowacji i sukcesu”. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób reprezentujących rolników oraz doradców rolniczych z Lubelszczyzny.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z celem szczegółowym Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), rolą i zadaniami poszczególnych instytucji oraz partnerów sieci. Celem SIR jest wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Ma także sprzyjać łączeniu rolników, przedsiębiorców, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego, instytutów badawczych i uczelni wyższych. Powinno także poprawić wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką i praktyką.
Pasjonaci z SGGW u Wiesława Gryna
Wyjazd podzielony był na dwie części tj. teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w 700-hektarowym gospodarstwie Wiesława Gryna w Rogowie, specjalizującym się w uprawie pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, kukurydzy na ziarno i roślin strączkowych.
W gospodarstwie od 2005 r. praktycznie nie używa się pługa. Pierwsze eksperymenty z uprawą bezpłużną rozpoczęły się w 1998 r. W 2002 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora IUNG w Puławach nawiązano 10-letnią współpracę, która trwa praktycznie do dzisiaj.
Rolnik odznacza się zupełnie innym podejściem do nawożenia niż większość rolników. Z powodzeniem od wielu lat stosuje bowiem aplikację wgłębną nawozów.
Podczas prezentacji Wiesław Gryn zwrócił uwagę na istotne zagadnienie zwiększania produkcji bez niszczenia środowiska.
Z prezentacji multimedialnej zwiedzający mogli zapoznać się z prowadzonym w gospodarstwie systemem uprawy i nawożenia. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, o czym świadczyły liczne pytania zadawane przez uczestników. Praktycznie mogli także ocenić intensywność życia biologicznego w glebie na polu.
Kolejnym punktem podczas wyjazdu tego dnia była część wykładowa. Nastąpiła ona już na miejscu szkolenia w Krasnobrodzie. Karolina Matras, kierownik Oddziału Funduszy Europejskich opowiedziała o wsparciu innowacyjnych działań dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich z RPO 2014-2020.
Studenci WRiB w największej cukrowni w Polsce
Następnie Jolanta Walczak-Pikul z ARiMR w Lublinie zwróciła uwagę na działania dla rolników i przedsiębiorców z PROW 2014-2020.
Kolejną osobą, która przybliżyła temat dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach na obszarach wiejskich był Karol Ćwikła, specjalista LODR.
Drugi dzień szkolenia to wizyty w gospodarstwach oraz przedsiębiorstwach. Pierwsza wizyta była w przedsiębiorstwie Plantacja na Tanwią Sp. z o.o. w Olchowcu, która jest członkiem Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w uprawie borówki wysokiej na powierzchni ok. 200 ha.
Następnym zakładem produkcyjnym odwiedzanym przez uczestników wyjazdu był BIOCONCEPT-GARDENIA w Tarnogrodzie, który jest wiodącym producentem ekologicznych owoców i warzyw w Polsce.
Kolejnym miejscem była wizyta w gospodarstwie Tomasza Obszańskiego w Tarnogrodzie specjalizującym się w ekologicznej uprawie roślin jagodowych i warzyw, oraz dodatkowo tłoczeniem oleju na zimno.
Rzepak w żywym mulczu
Na koniec dnia uczestnicy odwiedzili gospodarstwo Szczepana Tworka w Księżpolu, specjalizującym się w produkcji bydła mięsnego rasy Limousine.
Ostatni dzień szkolenia rozpoczął się częścią wykładową. Koncepcja Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, rola i zadania poszczególnych instytucji oraz partnerów sieci oraz tworzenie grup operacyjnych i finansowanie innowacji w rolnictwie w ramach działania „Współpraca” ze środków PROW 2014-2020 została omówiona przez Małgorzatę Serokę i Małgorzatę Łagowską.
Tego dnia miała też miejsce wizyta w gospodarstwie Waldemara Cisaka w miejscowości Hopie Kolonia. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej: uprawie pszenicy ozimej, rzepaku ozimego i buraków cukrowych.
Myślę, że takie wyjazdy w pełni przyczynią się do tworzenia oraz funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy różnymi podmiotami działającymi na obszarach wiejskich, wprowadzającymi innowacje w swoich działaniach.
Zachęcam do odwiedzania strony internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR), tam są niezbędne informacje o nadchodzących szkoleniach związanych z SIR.