Będzie wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2021,8:00 Aktualizacja: 01-10-2021,8:03
A A A

Zadrzewienia śródpolne znikają z krajobrazów rolniczych, mimo że ograniczają straty wody z gleby i jej spływ powierzchniowy oraz przeciwdziałają erozji wietrznej. Być może zmieni to planowane wsparcie finansowe dla gospodarzy.

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa poinformował, że w resorcie prowadzone są prace w zakresie rozszerzenia poddziałania 8.1 Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych (objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020) o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

drzewa przy polach, prace polowe, powiat oleśnicki, Stanisław Stępień

Konary przydrożnych drzew ograniczają uprawę pól

Drogowcy muszą zwracać uwagę, że przydrożne drzewa mogą stanowić problem nie tylko dla kierowców, ale także dla uprawiających pola. Rolnicy wskazują bowiem, że rozłożyste konary czasem uniemożliwiają uprawę przy użyciu maszyn. Temat ten...

"Zadrzewienia zakładane będą ściśle według wymogów określonych w przepisach krajowych, w tym m.in. głównie z gatunków liściastych (biocenotycznych lub miododajnych), które stanowić będą kluczowy element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, w tym wzbogacenia bazy pokarmowej, m.in. dla ptaków i zapylaczy, wspomagając utrzymanie równowagi ekologicznej w ekosystemach rolniczych" - napisał Bartosik w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

Zadrzewienia śródpolne - w związku przede wszystkim z zapotrzebowaniem na każdy kawałek ziemi pod uprawę - w ostatnich dekadach zniknęły z wielu pól w Polsce.

Tymczasem mogą spełniać ważną rolę dla gospodarzy, bo przede wszystkim korzystnie wpływają na bilans wodny środowiska poprzez ograniczenie strat wody z gleby oraz spływu powierzchniowego wód. Według ekspertów dla roślin uprawnych w pobliżu zadrzewień wytwarza się też - poprzez wzrost wilgotności powietrza - korzystny mikroklimat.

Inna istotna zaleta pozostawiania, bądź zakładania zadrzewień śródpolnych to ograniczenie wietrznej erozji gleby. Ponadto poprzez osłabienie siły wiatru przeciwdziałają przynajmniej po części wyleganiu upraw czy stratom budynkowym w gospodarstwach.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij