Produkcja malin z roku na rok rośnie
W Polsce największe plantacje malin zlokalizowane są na Lubelszczyźnie. Powiat kraśnicki słynie z upraw owoców jagodowych.
Produkcja owoców jagodowych odgrywa ważną rolę w polskim ogrodnictwie. Uprawy malin, truskawek, porzeczek i borówki amerykańskiej stały się polską specjalnością. Produkcja owoców zwrócona jest przede wszystkim na potrzeby przemysłu spożywczego. Ze względu na niską trwałość świeżych owoców, głównym przedmiotem handlu międzynarodowego, zarówno malin, jak i innych owoców jagodowych, są ich przetwory. W przypadku malin są to przede wszystkim mrożonki.
Maliny bez rdzy. Rozszerzenie zakresu stosowania Zato 50 WG
Zasady uprawy, nawożenie i ochrony, od przygotowania gleby i posadzenia krzewów do zbiorów i przechowywania owoców precyzuje metodyka Integrowanej Produkcji malin. Zgodnie z nią pod plantację malin najodpowiedniejsze są tereny równinne, niebędące zastoiskiem mrozowym.
Maliny korzenią się płytko i dlatego nieodpowiednie są dla nich gleby ubogie w wodę lub nadmiernie wilgotne oraz gleby ciężkie. Najlepsze pod uprawę są gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, III i IV klasy bonitacyjnej. Poziom wody gruntowej nie powinien być wyższy niż 50-70 cm. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH od 6,0 do 6,5).
Malin nie należy sadzić po sobie lub gdzie wcześniej uprawiane były truskawki, pomidory lub ziemniaki ze względu na możliwość porażenia korzeni przez wertycyliozę. Dobrą metodą przeciwdziałania zmęczeniu gleby jest wniesienie dużej ilości materii organicznej. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie obornika lub nawozów zielonych. Nawożenie mineralne powinno być oparte na wynikach analizy chemicznej gleby.
Nowe plantacje zakładać należy tylko z roślin zdrowych, pochodzących z kwalifikowanych szkółek, gdyż daje to gwarancję czystości odmianowej i zdrowotności sadzonek. Tylko z takich sadzonek można uzyskać obfity plon, wysokiej jakości i wartości handlowej.
W Polsce uprawia się malinę o czerwonych owocach, zarówno owocującą na dwuletnich pędach latem, jak i na powtarzającą owocowanie jesienią, czyli na pędach jednorocznych. Najczęściej uprawianymi odmianami owocującymi na dwuletnich pędach są Laszka oraz Glen Ample. Natomiast odmiany malin Polka i Polana są najchętniej wybierane z powtarzających owocowanie jesienią (od sierpnia).
Jabłka napędzają eksport owoców
Najodpowiedniejszą porą sadzenia malin jest jesień. Podczas sadzenia wiosennego można uszkodzić mocno nabrzmiałe pąki kwiatowe. Maliny prowadzi się przeważnie w formie szpalerowej przy drutach, wysadza się je w rozstawie 2,5-3,0 m między rzędami. Odmiany silnie krzewiące należy wysadzać w rzędzie co 50 cm, natomiast słabo krzewiące co 30 cm w dołki, 1-2 cm głębiej niż rosły w mateczniku.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się nawadnianie, gdyż maliny są roślinami bardzo wrażliwymi na niedobory wody w glebie. Zaleca się nawadnianie za pomocą deszczowni i systemów nawadniania kropelkowego.
Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie prowadzenie i cięcie roślin. Najczęściej cięcie przeprowadza się po zbiorze owoców. Z plantacji należy usuwać pędy uszkodzone oraz porażone przez choroby i szkodniki. Plantacje należy również regularnie odchwaszczać.
Zbiór malin należy przeprowadzać w fazie dojrzałości zbiorczej, gdy owoce oddzielają się od dna kwiatowego. Warunkiem koniecznym dla wszystkich owoców jagodowych kierowanych do przechowywania jest delikatny zbiór. Owoce są bardzo nietrwałe i nadają się wyłącznie do kilkunastodniowego przechowywania. Dlatego bardzo ważne jest szybkie schłodzenie owoców do temperatury 2-5°C.
Najważniejsze choroby malin to: zamieranie pędów, antraknoza, fuzarioza, szara pleśń, biała plamistość liści, wertycylioza, rdza, wirus krzaczastej karłowatości. W ostatnich latach coraz częściej spotyka się krzaczastą karłowatość maliny oraz wirusa plamistości liści maliny.
Na plantacjach malin występują szkodniki wielożerne tj. chrabąszcz majowy, chrabąszcz kasztanowiec, ogrodnica niszczylistka to chrząszcze wielożerne, których larwy zwane są pędrakami. Przed kwitnieniem malin na pędach zagrożeniem jest wystąpienie takich szkodników jak: mszyce, przędziorek chmielowiec, przędziorek malinowiec, pryszczarek namalinek łodygowy, kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec i zwójkówki liściowe.
Jak podaje Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach nowym, wykrytym w Polsce w 2014 roku gatunkiem inwazyjnym jest muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii). Szkodnik ten uszkadza owoce różnych roślin. Owoce uszkodzone przez larwy D. suzukii tracą wartość konsumpcyjną i handlową. Ostatnie badania naukowe pozwoliły na wytypowanie parazytoidów m.in. Trichopria drosophilae (Hymenoptera: Diapriidae), które skutecznie niszczą poczwarki D. suzukii. Na rynku polskim jest już możliwość biologicznej walki z tym szkodnikiem.