Jest sposób na piękne, rumiane jabłka w sadzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Arysta LifeScience, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2015,13:25 Aktualizacja: 17-07-2015,15:31
A A A

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie leżą u podstaw wielu decyzji zakupowych konsumentów, jest wygląd produktu. Ta zasada ma również zastosowanie w przypadku owoców.

Choć wielu konsumentów deklaruje, że walory smakowe i wartości odżywcze są dla nich bardzo istotne, to faktycznym impulsem do zakupu jest ich wygląd. Klienci najczęściej wybierają dorodne, ładnie wybarwione owoce. Jak zatem uzyskać owoce, które spełnią oczekiwania klientów?

Kupujemy oczami

Klienci chętniej sięgają po dojrzałe, wybarwione owoce, ponieważ takie postrzegane są jako odpowiednik dobrego smaku kupowanego towaru. Sadownicy dobrze wiedzą o tej prawidłowości, dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe, starają się, by ich produkty zachęcały klientów także wizualnie. Na proces wybarwiania się jabłek wpływa wiele czynników.

mirosław maliszewski, jabłka, owoce

Jabłka z 2014 roku zostały sprzedane. Mimo rosyjskiego embarga

- Mimo problemów spowodowanych przez rosyjskie embargo zakazujące zakupu jabłek, cała ubiegłoroczną produkcję tych owoców udało się zagospodarować - poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP, poseł Mirosław Maliszewski....
Ważna jest odmiana jabłoni, podkładka, stosowane zabiegi agrotechniczne (cięcie, nawożenie), jak również przebieg temperatur w okresie dojrzewania owoców.

Na niektóre z nich, takie jak niestabilne warunki pogodowe w trakcie uprawy nie mamy wpływu, ale czy jest jednak coś, co możemy zrobić by wspomóc lepsze wybarwianie owoców?

Poprawia odżywianie

Aby uzyskać zamierzony efekt, sadownicy z coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem stosują Colorado - biostymulator poprawiający wybarwienie i odżywienie dojrzewających owoców.

Za powstanie rumieńca bezpośrednio odpowiadają antocyjany - synteza tych barwników zachodzi efektywniej w owocach odpowiednio zaopatrzonych w cukry.

Zastosowanie biostymulatora to inwestycja w jakość

Plantatorzy  truskawek  podejmują  właśnie ważne  decyzje  dotyczące zabiegów ochronnych, pielęgnacyjnych i zwiększających jakość plonu. Jednym ze sposobów na przyrostu plonu jest zastosowanie biostymulatora....
Biostymulator Colorado poprawia odżywienie owoców, podwyższając zawartość cukrów, a także stymuluje syntezę barwników.

Działanie preparatu oparte jest na technologii PhysioActivator, a w jego skład wchodzi mangan, cynk oraz biologicznie aktywny filtart GA 142- źródło  między innymi cukrów prostych tak istotnych w procesie wybarwiania.

Producent preparatu, firma Arysta LifeScience, zaleca wykonanie dwóch zabiegów w dawce 5 l/ha: 4 oraz 2 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.

Zarówno przeprowadzone doświadczenia, jak i obserwacje sadowników potwierdzają, że  uzyskany rumieniec jabłek ma większą intensywność i  pokrywa większą powierzchnię owoców niż w przypadku zbiorów z upraw kontrolnych.

Poleć
Udostępnij