W końcu wróciła wiosenna aura, choć według zapowiedzi synoptyków nie na długo. Warto ten czas wykorzystać na obserwację pól i wykonanie pilnych zabiegów. Na pewno należy zlustrować plantacje rzepaku pod kątem występowania chowacza brukwiaczka oraz chowacza czterozębnego, ponieważ zarówno jeden jak i drugi pojawił się już na plantacjach.
Chowacze łodygowe - brukwiaczek, czterozębny i pojawiający się lokalnie granatek – znajdują się w czołówce najważniejszych gospodarczo wiosennych szkodników rzepaku ozimego. Duża powierzchnia uprawy, zmiany klimatu i...
Zabieg przeciwko tym szkodnikom należy wykonać w momencie przekroczenie przez nie progu ekonomicznej szkodliwości. Dla chowacza brukwiaczka to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu, zaobserwowanych w ciągu 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Natomiast dla chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu, zaobserwowanych w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.
Ważne jest, aby zdążyć z zabiegiem przed złożeniem jaj przez samice do łodyg (chowacz brukwiaczek) oraz do ogonków liściowych i nerwu głównego przy nasadzie liścia (chowacz czterozębny), ponieważ nie ma żadnych możliwości unieszkodliwienia larw, które „wyklują się” z tych jaj.
Żerują wewnątrz łodygi rzepaku prowadząc do zahamowania wzrostu roślin, do deformacji łodyg, a nawet do ich pękania. Rośliny przy silniejszych wiatrach łamią się. Larwy chowacza czterozębnego, po wylęgu w liściu również przemieszczają się do łodygi, gdzie drążą w jej rdzeniu.
Sezon wegetacyjny 2018/2019 po raz kolejny nie oszczędził upraw, nastąpiła wręcz kumulacja niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Rozpoczął się ciepłą, długą i suchą jesienią, po której nastąpiła wyjątkowo zimna i sucha wiosna nagle...
Nie można zapominać o odpowiednich warunkach do wykonania zabiegu, zwłaszcza temperaturowych. Chowacz brukwiaczek ma to do siebie, że w okresie chłodów jego chrząszcze ograniczają aktywność. Ukrywają się w wierzchniej warstwie gleby. Wykonany w takich warunkach zabieg będzie miał więc ograniczoną skuteczność, albo żadną.
Nie mówiąc już o tym, że mogą nie zadziałać lub nieodpowiednio zadziałać substancje aktywne insektycydów. Dlatego należy stosować się do zaleceń zawartych w etykietach rejestracyjnych poszczególnych preparatów.
Na przykład środki fosforoorganiczne zaleca się stosować przy temperaturze powyżej 15oC. Do grupy tej należą chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy, które w tym sezonie można użyć po raz ostatni i tylko do 16 kwietnia.
Aktualna lista insektycydów zarejestrowanych w rzepaku ozimym znajduje się pod zakładką: „Zwalczanie agrofagów - Programy dla integrowanej ochrony roślin” na stronie www.agrofagi.com.pl.