PSPO: kolejny rekord przerobu rzepaku i produkcji oleju rzepakowego w Polsce
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) podsumowało przerób nasion rzepaku w I połowie 2023 roku i całym sezonie 2022/2023 w zrzeszonych w tej organizacji tłoczniach.
Przerobiły one w I półroczu 2023 roku łącznie 1 691 tys. ton rzepaku, a więc aż o 107 tys. ton więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, co łącznie z bardzo wysokim przerobem w okresie lipiec – grudzień 2022 roku (1 688 tys. ton) pozwoliło ustanowić nowy rekord przerobowy nasion w Polsce - w ujęciu sezonowym.
Warmińsko-mazurskie. Kończą się zbiory rzepaku, żniwa zbóż w pełni
„W sezonie 2022/2023 przerób rzepaku w zakładach członkowskich PSPO wyniósł bowiem 3 379 tys. ton, tj. o 146 tys. ton więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu 2021/2022 i o 121 tys. ton więcej w zestawieniu z dotychczas rekordowym sezonem 2020/2021” – wskazuje w komunikacie PSPO.
Rekord także na oleju
Organizacja zwraca również uwagę na istotny wzrost produkcji oleju surowego, która zwiększyła się w porównaniu do I półrocza 2022 roku o 73 tys. ton do 715 tys. ton.
„To także rekord, co więcej, odnotowany przy rosnącym udziale w przerobie rzepaku zakładów bez ekstrakcji oleju, co potwierdza znaczny wzrost produkcji makuchu (o 65 proc.) z 81 tys. ton w I półroczu 2022 roku do 126 tys. ton w tym samym okresie 2023 roku. Świadczy to o znacznie wyższym średnim zaolejeniu nasion, których kluczowym dostawcą tradycyjnie pozostają krajowi rolnicy” – przekonuje PSPO.
Cytowany w komunikacie Mariusz Szeliga, prezes Zarządu PSPO podkreślił, że spodziewał się, iż ostatnie półrocze jeśli chodzi o przerób rzepaku w Polsce może być wyjątkowo dobre, co wynikało przede wszystkim z dużej dostępności surowca na rynku, ale dokładny obraz tego widoczny jest dopiero po podsumowaniu szczegółowych danych z zakładów PSPO.
Rzepak - jedna odmiana – kolejne dwa Rekordy Polski największego plonu z hektara
Skok zaolejenia nasion
„Mamy nie tylko potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń co do rekordowego przerobu w ostatnim sezonie, ale także miłą niespodziankę jeśli chodzi o istotny skok zaolejenia nasion, co mocno przekłada się na podaż oleju rzepakowego” – stwierdził Szeliga.
„Z jednej strony mamy rekordową produkcję oleju, która w ujęciu sezonowym wyniosła 1424 tys. ton, czyli ponad 100 tys. ton więcej niż w poprzednim sezonie, z drugiej notujemy aż o 5 pp (z 42 do 37 proc. wolumenu oleju surowego) spadek produkcji oleju rafinowanego, tj. z 552 tys. ton do 531 tys. ton, co pośrednio pokazuje jak ważnym kierunkiem zagospodarowania rzepaku w Polsce są biopaliwa” - zaznaczył Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.
Jak dodał, średnio co kwartał do produkcji biodiesla zużywany jest olej rzepakowy odpowiadający wolumenowi 0,5 mln ton nasion i jest to kluczowy kierunek do zachowania obecnego areału uprawy rzepaku w kraju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś